Megjelent hát a ‘Red, White & Blues’ trilógia harmadik része, a vörös és a fehér után végre itt a kék, így teljessé vált az amerikai zászló színkavalkádja. Ja, hogy David Coverdale angol? Tényleg, az angol zászlónak a színei is ugyanezek, de erről a válogatásról nekem mégis az amerikai jut eszembe. Hogy miért? Mert az egész koncepciója arról szól, hogy a trendeket felismerve hirtelen stílust váltó énekes 1984 utáni éráját méltassa, megfeledkezve a korai évekről, melyben olyan nagyszerű zenészekkel játszhatott együtt, mint Ian Paice, Jon Lord, Micky Moody vagy Bernie Marsden. Kicsit olyan ez, mintha az Edda válogatáslemezén A kör lenne a legrégebbi dal. Ott is ugyanez történt: nem azért fordult el sok ősrajongó a zenekartól, mintha Slamó jobb gitáros lenne, mint Alapi, vagy mert jobb zeneszerző, mint Göme. Egyszerűen történt egy alapvető stílusváltás, a Deep Purple, Uriah Heep fémjelezte angol hard rock muzsikától elfordulva az amerikai aréna rockot kezdték játszani, és ezt sokaknak nem vette be a gyomra, mint Bigfoot kollégánknak a McAuley Schenker Group lemezeit, holott korábban imádta az MSG-t. Coverdale is hasonló pálfordulást végzett, igaz, őt még az is presszionálta, hogy 1984-ben újjáalakult a Deep Purple, elvéve ezzel az ő utódzenekarként tündöklésének lehetőségét. Az 1984-es ‘Slide It In’ albumot újrakevertette az amerikai hangzásnak megfelelően, a gitársávokat is újravették, és a színpad sarkában csendesen elslide-ozgató, kopaszodó Micky Moody helyébe felvette a látványosan gitározó és a trendi hajmetálnak is megfelelő John Sykest. Most pedig átírva a történelmet, innen datálja a Whitesnake munkásságát, sőt, belevette a 2000-es szólóalbumát is a Whitesnake-életműbe, kijelentve, hogy a Whitesnake úgyis csak az ő énekéről szól.
Hogy ez miért most jutott eszembe, a harmadik résznél, mikor már az első kettőnél, a ‘The Rock Album’-nál és a ‘Love Songs’-nál is nyilvánvaló volt? Mert a blues-rock az, ami sokkal inkább jellemző volt a korai Whitesnake-re, mint az itt hat dallal sztárolt Doug Aldrich-érára. Olyan alapvetések maradtak ki, mint a Walking In The Shadow Of The Blues, a Wine, Women An’ Song, a Rough An’ Ready, az Ain’t Gonna Cry No More, vagy az Ain’t No Love In The Heart Of The City, ami ugyan feldolgozás, mégis ikonikus slágere volt a Whitesnake koncertjeinek. Még szerencse, hogy a ‘Restless Heart’-ot nem felejtették ki, mint az 1984 utáni korszak legbluesosabb lemezét.
De hogy valamit mondjak a lemezről is: az előző kettő hagyományait követve Chris Collier hangmérnöki munkáját dicséri a durván feljavított hangzás. A ‘Restless Heart’ dalainál most is Joel Hoekstra gitársávjaival és Derek Sherinian Hammond-játékával turbózták fel a dalokat, legutóbb panaszoltam, hogy a Too Many Tearsnek a Coverdale-szólólemezen szereplő verziója került a válogatás második részére, most itt az eredeti Vandenberg-verzió is, így ez az egyetlen dal, ami kétszer szerepel a trilógia dalai közt. A bookletben Coverdale lelkesen sztorizgat, így azt is megtudhatjuk, hogy a másik két dal, ami erről a lemezről való (Take Me Back Again, Woman Trouble Blues), eredetileg egy második Coverdale / Page lemezhez készült, ám amikor nyilvánvalóvá vált, hogy abból nem lesz semmi, Adriannel átdolgozták az újjáalakult Whitesnake számára. Azt a kis színest is innen tudtam meg, hogy például az ezen a lemezen doboló Denny Carmassit az óraműpontosságú játéka miatt elnevezték Rock An’ Rolexnek. Már csak az ilyenekért is érdemes megvenni a lemezt, mert ezekről bizony lemaradnak a Spotify-hallgatók.
Az átdolgozott ‘Restles Heart’-dalok mellett a harmadik rész különlegessége még, hogy az 1987-es lemez nagy slágerének, a Give Me All Your Love-nak az 1988-as kislemezverzióját tették rá, melyben Vivian Campbell szólózik, aki csak rövid ideig volt tagja a csapatnak Sykes távozása után, így ez az egyetlen felvételük vele. A 2000-es ‘Into The Light’ szólóalbumról – melyet, mint mondtam, az énekes utólag a Whitesnake-életmű részének nyilvánított – csak egyetlen dal szerepel itt, az viszont egy Jimi Hendrixnek szóló tiszteletadás, a The River Song (az eredeti lemezen csak River Songként szerepelt). A dalban orgonán közreműködik az a Mike Finnigan, aki még játszott Hendrixszel az ‘Electric Ladyland’ lemezen. Ami még viszonylag ritkaságnak számít, mert sorlemezen nem jelent meg, az If You Want Me, mely a ‘Live In The Shadow Of The Blues’ koncertlemez végére pakolt négy stúdiófelvétel egyike, ezek voltak Coverdale legelső közös munkái Doug Aldrichcsal. És végül, hogy minden zsörtölődésem ellenére pozitív legyen a végkicsengése az albumnak, az egyik legnagyobb slágerrel, a Crying In The Rainnel zárják azt (halkan megjegyzem azért, eredetileg ez is 1982-es ‘Saints & Sinners’ albumon volt rajta, de tény, hogy a John Sykesszal átdolgozott verzió sokkal nagyobbat durrant).
Összegzés:
Still Of The Nighttal indul, Crying In The Rainnel zárul a 45 számos, háromlemezes válogatás, melyet nyolc hónapra elosztva adtak ki. A dögösen megszólaló, újrakevert, néhol utólagos rájátszásokkal korszerűbbé tett dalok részben már a sorlemezek sokadik újrakiadásának előhírnökei, akinek van kedve és pénztárcája ilyenekbe beruházni, máris dörzsölheti a tenyerét. A magam részéről megelégszem ezzel a merítéssel, mely valóban élvezetes hallgatnivaló, de én sajnos kihallom belőle a rá nem tett dalokat is, amitől kissé lefelé görbül a szám sarka.
Pontszám: nincs
Megjelenés: 2021
Kiadó: Rhino Entertainment
Stílus: hard rock / blues-rock
Származás: Anglia
Zenészek:
David Coverdale – ének
Joel Hoekstra – gitár
Reb Beach – gitár
Adrian Vandenberg – gitár
John Sykes – gitár
Doug Aldrich – gitár
Mel Galley – gitár
Vivian Campbell – gitár
Doug Bossi – gitár, vokál
Earl Slick – gitár
Michael Devin – basszusgitár
Neil Murray – basszusgitár
Uriah Duffy – basszusgitár
Guy Pratt – basszusgitár
Marco Mendoza – basszusgitár
Derek Sherinian – billentyűs hangszerek
Jon Lord – billentyűs hangszerek
Timothy Drury – billentyűs hangszerek
Bill Cuomo – billentyűs hangszerek
Brett Tuggle – billentyűs hangszerek
Don Airey – billentyűs hangszerek
John X. Volaitis – billentyűs hangszerek
Mike Finnigan – billentyűs hangszerek
Tommy Aldridge – dob
Aynsley Dunbar – dob
Chris Frazier – dob
Brian Tichy – dob
Cozy Powell – dob
Denny Carmassi – dob
Beth Andersen – vokál
Maxine Waters – vokál
Tommy Funderburk – vokál
Chris Collier – vokál
Dalcímek:
- Steal Your Heart Away
- Good To Be Bad
- Give Me All Your Love
- Take Me Back Again
- Slow An’ Easy
- Too Many Tears
- Lay Down Your Love
- The River Song
- Whipping Boy Blues
- If You Want Me
- A Fool In Love
- Woman Trouble Blues
- Looking For Love
- Crying In The Rain
Fincsi! Fincsi! Fincsi!
Coverdale = Brillians!!!
Fehér-Piros-Kék!Mind 3 bomba!