Michael Schenker a rockzene nagy kártyása, mindig bedob egy-két trükköt. Temple Of Rock, Michael Schenker Fest, Michael Schenker Group – amihez épp kedve van, de arra az elmúlt két évtizedben kényesen ügyelt, hogy zenekari tagként sehol se játsszon. Nem neki való, nem is akarja, annál ő lényegesen öntudatosabb. Bár hadd jegyezzem meg, nekem az ő zenéje akkor volt a legjobb, amikor Phil Mogg-gal együtt alkottak a UFO-ban.
Nem lett trilógia a Michael Schenker Fest vállalkozás, a német gitáros visszatért a Michael Schenker Grouphoz, ám ez a szakítás nem olyan egyértelmű a nosztalgikus érzéseket pengető Fest projekttel, mert koncepcióban, zenében és zenekari formációban is akadnak hasonlóságok. Most is négy énekes gondoskodik a változatosságról, a dobot hárman, a billentyűt ketten játszották szalagra, egyedül a basszusgitáros Barry Sparksnak nem akadt konkurenciája. Na és természetesen a gitárosnak, Michael Schenkernek.
Tíz dal – negyvenöt perc, akárcsak egy normál hosszúságú vinyl a hetvenes években. Ha összehasonlítjuk a nyolcvanas- vagy a kilencvenes-, és a kétezres évek Schenker-lemezeit, levonhatjuk a konzekvenciát, hogy mostanra lényegesen több hangsúlyt kapott a dinamika, a tempó a dalokban, bár Schenker játéka most is sokszínű, mint régen. A helyzet az, hogy az olyan vérfagyasztó hangú énekeseknek, mint a Primal Fear frontembere, Ralf Scheepers, nem lehet slágerrockos dalokat írni. A kezdő Drilled To Kill, majd a Devil’s Daughter kőkeményen zakatoló nóták. Smirglihang ide vagy oda, mindegyikbe sikerült dallamot is csempészni. A Drilled To Kill szerkezete erősen az Accept megszólalását idézi, viszont hallunk egy virgás gitár-billentyűs párbajt, amit Schenker Derek Sheriniannel vív. A basszusriff szinte teljesen megegyezik Jimmy Page és David Coverdale egyetlen közös albumán hallható Feeling Hottal. A Devil’s Daughter jobban sikerült, nagyon jó énekdallammal (is) bír, Schenker nagyon kidolgozott dallamos szólóját tanítani lehetne.
A többi énekes által előadott szerzemények nem ennyire kemények, de megvan a maguk sodrása. Ronnie Romeo lassan kezd olyan lenni, mint a blues műfajában Joe Bonamassa: a gitáros neve számtalan album borítóján olvasható, az utóbbi időben egyre több produkcióban vesz részt a Ritchie Blackmore által felfedezett énekes is. Itt is négy dalban hallhatjuk a hangját, a Rainbow-hatást nem lehet benne letagadni, főleg a Sail The Darknessban nem. Romero teljesen Ronnie James Dio modorában énekel, sőt a dal alapriffje szinte teljesen megegyezik a Dio Holy Diver slágerével, az énekdallam is több ponton hasonlít hozzá, azonban Schenker nem hazudtolja meg magát, amikor a szólót pengeti.
A Michael Voss-szal felvett nóták a dallamosabb, lágyabb vonalat képviselik: az After The Rain balladája mellett a The Queen Of Thorns And Roses ütemes, slágeres, „tapsolj velünk” téma. És Schenker újra a dallamos szólóival lendít mindkét dal minőségén egy nagyot, főleg az utóbbinál nagyon jókor érkezett, én személy szerint nem szeretem az ilyen rádióbarát zenét.
A Joe Lynn Turner hangjával fémjelzett tételek közül a Don’t Die On Me Now többféle témát, ütemváltást felvonultat, mondhatni progresszíven szól a gitár. Schenker ugyan végig uralja a majdnem öt percet, de Turner éneke sem sikkad el. A Sangria Morte a The Queen Of Thorns And Roses vonalát erősíti fülbemászó dallamával, és hasonló szellemben fogant gitárszólójával.
Az utolsó dal az In Search Of The Peace Of Mind a Scorpions első albumának, a ’Lonesome Crow’-nak egyik szerzeménye, ahol még Schenker együtt pengetett a bátyjával, Rudolffal. Összeért a múlt és a jelen, és nemcsak a dalválasztás miatt, hanem mert a felvételen Romero mellett halljuk Gary Barden, Robin McAuley és Doogie White hangját is. Emlékezzünk, mit mondtam a Schenker Fest kapcsolatról! Maga a dal nem olyan pszichedelikus, mint az eredeti, inkább egy nagyívű epikus mű született egy rendesen elnyújtott, nyúzós gitárszólóval, melynek hatását még fokozza a sokadszor visszatérő Simon Phillips játéka.
Érdekes a kettősség, hogy bármekkora egomán is Schenker, ez nem annyira hallatszik a lemezen, hiszen az énektémák, a billentyűszólók épp olyan fontosak, mint a gitárfantáziák. Ez nagy előnye az albumnak, hiszen valamennyi hangszeres rész alaposan kidolgozott és az énektémákat sem bízta amatőrökre. Ha már az énekeseknél tartunk, jegyezzük meg, Schenker karrierje során az öt Rainbow-frontember közül egyedül Dióval nem dolgozott együtt. Hármat ezen a lemezen is hallhatunk.
Összegzés:
Schenker úgy tért vissza az MSG-hez, hogy egy darabot meghagyott az MSF-ből is. Nemcsak a közreműködő zenészek személyében, stílusában sem különbözik olyan nagyon a két formáció. Ezt a lemezt a gitáros pályafutásának ötvenéves jubileumára készítette, mely természetesen visszatekint a múltba – néha nagyon direkt módon –, ám a feszes, friss hard rock zene – melyben nagy szerepe van a három kiváló dobosnak, Simon Phillipsnek, Brian Tichynek és Bodo Schopfnak – arról árulkodik, hogy a hatvanhat éves Schenkernek még mindig van keresnivalója a műfajban. Biztos, hogy nem ez a legjobb albuma, de tisztességesen megünnepelte vele a kerek évfordulót.
Pontszám: 7,5
Megjelenés: 2021
Kiadó: Nuclear Blast
Stílus: hard rock
Származás: nemzetközi
Zenészek:
Michael Schenker – gitár
Ronnie Romero – ének
Ralf Scheepers – ének
Joe Lynn Turner – ének
Michael Voss – ének
Barry Sparks – basszusgitár
Steve Mann – billentyűs hangszerek
Bodo Schopf – dob
Brian Tichy – dob
Simon Phillips – dob
Derek Sherinian – billentyűs hangszerek
Gary Barden – ének
Robin McAuley – ének
Doogie White – ének
Dalcímek:
- Drilled To Kill
- Don’t Die On Me Now
- Knight Of The Dead
- After The Rain
- Devil’s Daughter
- Sail The Darkness
- The Queen Of Thorns And Roses
- Come On Over
- Sangria Morte
- In Search Of The Peace Of Mind
Remek anyag ! Nekem a polcon van . 🙂
Nekem még nincs, mert a 3 CD + Blu-ray earbook gyártása csúszik.
Sajnos az album elég vegyesre sikeredett.Néhol a gitár szólók nem igazán passzolnak kilógnak ugymond.Azt azért nem gondoltam hogy egy ekkora gitáros nem tud egy olyan betétet írni ami emeli a szinvonalat nem pedig lehuzza nem oda illő részekkel.És még az a bajom ezzel a kiadvánnyal, hogy néha olyan mintha még az első két lemezt hallanám a 80-as évekből.Nagy kár hogy az Ufo zenekarból kilépett.