Paul Stanley után a KISS basszusgitárosának is pozitív lett a koronavírus-tesztje, az elmaradt koncertek miatt még dühösebben fakadt ki a fizikai hanghordozók forgalmának drasztikus visszaesése miatt.
A US Weeklynek adott új interjújában Gene Simmons, a KISS basszusgitáros-énekese ismét a zeneipar hanyatlásáról beszélt, mivel a fogyasztók többre tartják a hozzáférést a birtoklásnál, az élményt a vagyonnál. „Az új előadóknak egészében véve soha nem lesz olyan esélyük, mint nekünk, mert a lemezkiadók dollármilliókat adtak nekünk – amint sikeresek lettünk – vissza nem térítendő előlegként, jogdíjrendszerrel, meg minden – mondta. – És így nem kellett mellette munkát vállalnunk. Most, ha új banda vagy, nem tudsz megélni a szeplős képű egyetemista kölykök miatt – akik egyébként utálnak engem, mert azt mondom, hogy ez rablás. Azzal rabolsz, hogy letöltöd és megosztod a zenét. Engem ez nem érint; a mi zenekarunk már korábban is létezett, amikor ez még igazi üzlet volt. De az új művészek, megszakad értük a szívem! Olyan, mint amikor az újszülöttek nem kapnak enni. Elveszitek az ételt a szájuktól, dolgozniuk kell a megélhetésükért, és nem marad elég idejük a művészetük kiteljesítésére.”
„Ki ölte meg a zeneipart? A rajongók! – folytatta. – Nem egy idegen hatalom, nem űrlények; a rajongók ölték meg. És kit hibáztatok? A lemezcégeket, amiért nem perelték be azt az első kis pöcsöt, aki be mert törni a tyúkólba, és ingyen ellopott néhány tojást és egy csirkét. Amint beengedted azt az első rókát a tyúkólba, hogy elvegyen néhány tojást anélkül, hogy fizetett volna érte, és jött a többi róka. Ugyanígy vannak a csótányok is – engedj be egyet a konyhádba és taposd el az elsőt, a többi azt fogja mondani: »Jaj, itt vigyáznunk kell!« De Pandora szelencéje kinyílt. Több százmillió rajongó van szerte a világon, akiket arra neveltek [a gondolkodásmódjukban], hogy ne fizessenek a zenéért. Szóval mit jelent ez az új zenekarok számára? Megöli őket. Amikor elveszed valaminek az értékét, akkor az értéktelenné válik a definíció szerint. Képzeld el, hogy farmer vagy, és tojást és csirkéket árulsz, ebből élsz! És jön az első cuki kis róka, és ellop egy tojást. És a farmer megpróbálja lelőni, hogy: »Hé, ellopod a megélhetésemet!« De a felesége azt mondja: »Ne lődd le a rókát! Olyan aranyos.« Az az aranyos kis róka elviszi a tojást oda, ahol az összes többi róka van, azzal, hogy: »Hé, van itt egy balek. Menjünk, szerezzünk még néhány csirkét és tojást!« És mielőtt észbe kaphatnál, nincsenek se csirkék, se tojások. A farmer tönkrement; a szállítók, akik a farmer áruját a piacra vitték, tönkrementek, mert nincs mit szállítaniuk; a szupermarketek, amelyek árulták a tojást és a csirkehúst, szintén tönkrementek. Mindenki tönkrement, mert az első kis pöcs, az első kis lyuk a Titanicon elsüllyesztette az egész hajót.”
Gene, akinek a KISS teljes stábjával együtt 10 napos kötelező karantén alá kellett vetnie magát, korántsem először festett borús képet a rockzene helyzetéről. Még 2014-ben azt mondta az Esquire magazinnak, hogy „a rock nem végelgyengülésben halt meg, meggyilkolták.”
Saját fülemmel hallottam:
Két tinédzser a Cd polc előtt nézelődött a Media Markt-ban.
Egyikük leemelt 2 cd-t mondván hogy megveszi.
a másik rászólt: Minek veszed meg, le tudod tölteni a netről! Azután az meg visszatette…
No valóban ez a baj.
Ez az Y generáció úgy nő fel hogy azt hiszi hogy a zene a neten ingyen terem.
De mit lehet tenni? Ki az a hülye aki pénzt ad azért amit ingyen is megkaphat?
( Na jó kicsit más formátumban, de a lényeg hogy halljad az adott zenét)
És főleg ki a felelős ezért?
Na azoknak kellene kárpótolni a zenekarokat!
Első CD lemezem Eric Clapton Jouneyman kiadványa volt.
A járványhelyzet alatt nagy ráérősen átszámoltam a kettő szekrényt,
600 körül tartok.
Újra hódít a bakelit, gondoltam nincs veszve minden.
A minőségi időtöltésben a ZENE HALLGATÁSA, az eredeti kiadvány,
alkotás kézzelfogható jelenléte számomra fontos.
Így vagyok a könyvekkel is, és a könyvtár egy remek hely.
Ezt (is) tovább adom a gyermekeimnek.
De amikor lemezt rendelek, a kollégáim már csak mosolyognak rajtam.
Media Markt-ban egy fiatal megjegyezte:
– Itt vannak a CD-k!
Mire a másik:
– Ilyen még van???
Az első két hozzászólás alapján a tapasztalatot leszűröm: a Media Markt nem jó hely a CD-k számára.
Simmons le van maradva gyenge 15 évvel, a kutya nem tölt le már zenét, amióta ott a Youtube meg a Spotify. Érdekes ott elég sokan sok pénzt tudnak csinálni, csak valahogy a rockzenészeknek nem megy.
Nyilvánvalóan nem ölte meg senki csak átalakult. Ennek az eredménye, hogy pl. a Kissnek (mások mellett) az a szerep jutott, hogy nosztalgiaturnékon olyan programot játszanak, amik (mondjuk) 80% a 45 éves karrierjük első 5 évéből van. Ezen Gene Simmonson kívül már a teljes világ túllépett.
Például Travis Barker, aki egy 20 éves tinidiszkópunk (egykoron: hamismetál) zenekar tölteléke, tehát dobosa, biztosan mást gondol.
Mondjuk a 35 évvel ezelőtti Gene Simmons szerint már akkor halott volt, csak akkor az MTV ölte meg. Utána persze megölték a percemberek, lemezgyári fejesek, multik, stb. Mind Gene Simmons szerint. Össze vagyok zavarodva. Ez akkor max. halottgyalázás lehet.
Nem csodálkozom, hogy taszítja a fiatalokat mikor gazdag vénemberek nyafognak erről. Nem is kell a rock/metal a fiataloknak. Hallgatnak inkább Machien Gun Kellyt. Travis Barkerrel.
Mindig problémáim voltak Gene stílusával, de most azért valahol igaza van!
Csírájában kellett volna elfojtani az ingyenes letöltést!
Akkor más lesz helyette, mint ahogy most itt vannak a streaming szolgáltatók. És majd azokat szidja.
„Ki ölte meg a zeneipart? A rajongók!”
És ki felel a környezetszennyezésért? Úgy van. Te, aki éveken át fogyaszthattad italodat műanyag szívószállal, meg vásárolhattad kizárólag abban a kiszerelésben a termékeket, amiben méltóztatta azt az ipar előállítani és a kereskedő árusítani. A fenti mondat ugyanez pepitában. Nem a Media Marktban bóklászoló tinik tették tömegével az asztali számítógépekbe a CD-írókat, meg nem ők találták ki az mp3 formátumot sem. Fogyasztókra hárítani a problémát baromi könnyű, csak egy kissé persze féreg dolog. Mindezt úgy, hogy egyébként nem kevés ember fizet a Spotify-ért, veszi a bakeliteket (ahogy írta valaki fentebb, ennek valóban reneszánsza van), jómagam irtózatos pénzeket hagyok ott koncertekre minden évben (ha épp nincs Covid), de még hallgathatom a 400 millió dolláros vagyont felhalmozó Gene Simmonstól, hogy én öltem meg a rockzenét is. Amúgy is, mennyire unalmas, lejárt szavatosságú nyuggerszöveg ez már!
Valóban az igazság mint mindig árnyaltabb. A bakelitet preferáltam, világ életemben. Aztán a zeneipar 80-as évek vége ,90-es évek átszoktatott ( erőszakolt ) a CD-re. Mivel bakeliten még sok mainstream előadó lemeze sem volt elérhető legalábbis Magyarországon. Plusz mindenkivel mindent próbáltak újra megvetetni, mert az annyival jobb stb. …aztán most a bakelit, mert hát ugye mégiscsak….ja hogy most duplája az ára a CD-nek nahát……viszont mit nyertünk ? hogy a zenekarok nem élnek meg a kiadványokból és “kénytelenek” koncertezni…sokukat az életben nem láttuk volna kis hazánkban.Személy szerint 170 000. huf áll jegyekben, mert nem váltottam vissza a azokat, a koncertet szeretném. A legnagyobb kedvenceim kiadványit mindig megvásárlom eredeti kiadványon. ..a többi így vagy úgy valahogy meglesz….a KISS nincs köztük….( nyilván nem ez a lényeg)….egy szer már támogattam őket is 1 koncert erejéig, de nem tettek rám akkora hatást, hogy ezt a továbbiakban folytatnám. :)….de ez kicsit olyan mikor a Majka ( és még sokan mások ) sír a TV-ben ( szó szerint könnyezik ) a pandémiás bezárások alatt , holnap tényleg éhen hal, most meg világra szóló lakodalmat csap …
Van igazság abban amit mond, de: 2012ben kijött a Van Halen: A different kind.. albuma. Gondoltam ez megér annyit h megvegyem eredetiben. Akkor már tudtam h egy CD előállítási ktge kevesebb mint 1 euró. A Media Marktban 6000 akkor árfolyamon 20 EUR körüli áron árulták. Nem vettem meg. Ltöltöttem ingyen, én a gonosz getzi rajongó 🙂 Mostanában magyar zkrok hoznak ki CDket 990-1290-1990 forintos árakon. Ennyiért megveszem az eredetit. Élni és élni hagyni.
És még egy Gene Simmons a “tönkretett zeneipar” eklatáns szereplője 400mio USD (ld. fentebb). Én tökretevő zenerajongó: … na ezen most sírjak vagy röhögjek?