A sok koncert, fesztivál és egyéb elfoglaltság miatt a Saxon-koncert beszámolójának megírására nagyon jó barátomat, Farkas Károlyt kértem meg, aki az ország egyik – ha nem a legnagyobb – Saxon-fanatikusa, aki rengeteg koncertjükön járt már és egészen Angliáig és Svédországig ment el, hogy megnézze Biff Byfordot és csapatát. (Savafan)
Rendhagyó módon kezdeném beszámolómat a Saxon budapesti koncertjéről: nagy-nagy gratuláció a szervezőknek, hisz elképesztő leleményességgel, remek munkával hozták tető alá a bulit. A zenekar nyáron csak fesztiválokon vagy a Judas Priest előzenekaraként lépett színpadra (12-szer). Előző este még Pozsonyban játszottak – szintén a Priest előtt –, míg szombaton az osztrák Klamzban szerepeltek, ismét Halfordékkal. Tehát volt egy üres nap, a péntek, amire Biffék rábólintottak. Amúgy nem szoktak pihenőnap nélkül 3 koncertet lenyomni egymás után. A buli tehát összejött és ez volt az egyetlen olyan, ahol headliner volt a Saxon, előzenekar nélkül. Később picit visszatérnék majd a pozsonyi bulihoz is és párhuzamot vonnék a kettő között.
Szóval elindultunk Fehérvárról a „gyönge” 40 fokban, folyadékveszteségünket persze pótoltuk (némi sörrel). Belépve a koncertterembe pár perccel 8 óra előtt, remek látvány és érzés volt a sok rockrajongó és a klimatizált helyiség is jól esett. Nem számítottam ekkora közönségre, de hála mindenkinek, tévedtem.
Lehettünk kb. 600-700-an, aztán 20.20-kor felcsendültek az első akkordok és a Saxon-bulik kihagyhatatlan régi klasszikusával, a Motorcycle Mannel kezdtek. Már ekkor hallható volt a remek hangmérnöki munka, a parádés hangzás. Annak ellenére, hogy viszonylag kicsi a terem belmagassága, rendkívül jól szólt a banda.
Szünet és konferansz nélkül jött az utolsó előtti stúdióalbum címadó dala, a Thunderbolt. Sajnos ezt az albumot nem igazán tudták megturnéztatni, hisz közbeszólt Biff szívműtétje, Nigel stroke-ja, majd a Covid. De hála a jó magasságosnak, most már mindketten makkegészségesek.
Én is kb. 2019 óta vártam a sokadik Saxon-bulimra, ami aztán most kétszer egymás után összejött. A korábbi koncerteken mindig a rájátszásban szereplő – amúgy az egyik valaha született legjobb – nótával folytatták, a Wheels Of Steellel, majd jöttek egymás után a nagy-nagy klasszikusok, egészen a kilencedik dalig, ekkor a 2015-ös albumról nyomták el a címadót, az igazán erős, karcos Battering Ramet.
Már ekkor feltűnt, hogy mennyivel jobb hangulatban, lazábban és többet mozogva játszott a banda… és itt jön a párhuzam a csütörtöki pozsonyi koncerttel. Ott egy kb. pesti Körcsarnok méretű helyen játszottak cirka 3 000-3 500 néző előtt. Kint is, bent is nagyon meleg volt – szellőzés szinte semmi –, pillanatok alatt csuromvizes lett mindenki. Az egy más Saxon volt. Persze becsülettel lenyomták a műsort (12 dal), de folyt róluk a víz, levegő alig, nem volt komfortos a hely. Ellenben az Akváriumban minden stimmelt. Bifféken is látszott már az első percekben, hogy ég és föld volt a különbség a két helyszín között. Itt nagyon jól érezték magukat a színpadon, ez egyértelmű volt.
Nibbs Carter hozta a szokásos futásait, rohangálásait, ugrabugrálásait, egy pillanatra sem állt meg. Nigel Glockler óramű pontossággal hozta hátulról a ritmust. Paul Quinn-nen, a másik alapzenészen is látszott a jókedv, remekül szólózott, csakúgy, mint nagy gitáros kedvencem (persze csak Richie Faulkner után), Doug Scarratt.
Végül, de nem utolsósorban Biff Byfordról pár szót. Látszólag szinte mindig ugyanúgy nyomja a dalokat, gesztusokat, vezényel, irányít… De számomra ő a NAGY VEZÉR! Remekül énekelt (jó, ő sem fiatal már), még mindig lenyűgöz a teljesítményével. Szerencsémre többször találkoztam már vele személyesen, ő az a sztár, aki megmaradt a földön, hihetetlenül tiszteli és szereti rajongóit. Ahogy 2010-ben Wörglben felengedett a turnébuszba a buli után – addig is imádtam –, nálam azóta ő a metál szakma number one alakja (picit elfogult vagyok, tudom).
Visszatérve a koncertre, még egy kis mókázás is belefért a vége felé, hogy melyik dalt játsszák a három felkínált közül. A Crusaderre esett a közönség választása, ami szintén kihagyhatatlan Saxon-klasszikus. Amit még szeretnék megjegyezni, az a Broken Heroes nóta, amelyik szintén nagy kedvenc és remek dal. Ritkán játsszák, ezért is volt nagy éljenzés a közönség soraiban.
14 dal után pihentek egy picit és a rájátszásban szintén 3 gigaklasszikussal zárták egyetlen headliner bulijukat az idei nyáron. A közönség alig akarta elengedni őket! Fantasztikus koncertet nyomtak és látszott rajtuk, hogy ők is nagyon élvezték. Sok fiatal zenekar vehetne példát tőlük zeneszeretetből, alázatból!
Motorcycle Man / Thunderbolt / Wheels Of Steel / Heavy Metal Thunder / Strong Arm Of The Law / They Played Rock And Roll / Dogs Of War-Solid Ball Of Rock / Denim And Leather / Battering Ram / Broken Heroes / Never Surrender / The Eagle Has Landed / And The Bands Played On / Crusader // Power And The Glory / 747 (Strangers In The Night) / Princess Of The Night
A magam részéről még csak annyit, hogy rengeteg koncertjükön voltam már a világban (50-60 között járok), de számomra a Saxon megunhatatlan.
Szöveg: Farkas Károly
Fotók: Savafan
Külön köszönet a New Beatnek a lehetőségért!
Én másnap láttam őket Ausztriában, szintén fantasztikus koncert volt. Ott is nagyon jó hangulatban játszottak, gyönyörű helyen szabadtéren egy kellemes nyári estén, és láthatóan nagyon élvezték, hogy egy igazi várkastély tövében adhatják elő például a Crusadert. 🙂