Még szeptemberben jelent meg, de csak nemrég jutott el hozzánk a Rolling Stones koncert DVD-je. Nem is értem, miért csak most adták ki ezt a kordokumentumot! Egy 1989-es felvételről beszélünk, ami valamiért (talán mert éppen akkor szakítottak addigi kiadójukkal, a Columbia Recordsszal) dobozban maradt. Pedig hosszabb kihagyás, Mick és Keith szólólemezei után úgy tértek vissza a Kövek a színpadra, hogy azt a világ megemlegesse! Az 1982-es turné végén egy rockbanda ment le a színpadról, 1989-ben egy intézményesült produkció tért vissza. 15 ember a színpadon, az öttagú zenekart a négyfős Uptown Horns fúvósszekció, három vokalista, két billentyűs és egy szaxofonos kísérte el, és akkor még nem beszéltünk az e koncerten fellépett speciális vendégekről: Axl és Izzy a Guns N’ Roses világhírnév felé száguldó vonatáról és Slowhand, valamint John Lee Hooker a „lassú blues partot mos” csónakjából. És persze a leghatalmasabb, emeletes színpadkép, amit addig láttunk, felfújhatú óriási gumilotyókkal a Honky Tonk Women alatt, melyeknek csak a bokája látszott a Mickről készült közeli felvételeken.
Ebben az évben iktatták be őket a Rock and Roll Hall of Fame-be, majd megcsinálták a ‘Steel Wheels’ lemezt és ennek promótálására indultak ezzel a grandiózus produkcióval. Chuck Leavell billentyűs és Bobby Keys szaxofonos maradt a hét évvel korábbi turné négyfős kisegítő gárdájából, és az említett módon felduzzasztották a létszámot. A turné zárásaként három teltházas koncertet adtak az Atlantic City-i Convention Centerben 1989. december 17-én, 19-én és 20-án. Ez volt a turné legkisebb befogadóképességű helyszíne a sok stadion után, ezért is kellett három dátumot megadni. A lemezen viszont nem szerepel dátum, ezért gondolom, a háromnapos produkcióból vágták össze a kész anyagot.
Az látszik, hogy a zenekar ereje teljében van, főleg az örökifjú Mick Jagger, aki itt még 30 évvel fiatalabb, és megállíthatatlanul pörög, rohan a színpadon, még a több mint két és félórás koncert legutolsó dala alatt is felszalad a lépcsőn, mint a nyúl. Mint egy Duracell-nyuszi. Egyszerűen nem lehet leállítani. Hozzá képest Keith Richards és Ronnie Wood is állóvíznek tűnik, pedig ők is alaposan kiveszik a részüket a műsorból. Kettejük közül azért láthatóan Ronnie az, aki többet és jobban gitározik, Keith sokszor csak a show-t csinálja, meg a klasszikus riffjeit hozza. A cigi viszont mindkettőnek kilóg a szája sarkából, mint Michael Weikathnak a Helloween koncerteken. Charlie Wattsról mindig Phil Rudd jut eszembe, a „szögelés” másik nagymestere, néha elmosolyodik nemlétező bajusza alatt, miközben egyszerűen, de mérnöki pontossággal játssza végig a koncertet. Aki nagyon kilóg a sorból: Bill Wyman basszer, ő tényleg nem csinál semmit a basszusgitározáson kívül. Rettenthetetlen faarccal bámul egy pontra, és el nem mozdul a helyéről egész koncert alatt. Illetve egyszer elmozdul, és ekkor láttam egyetlen egyszer elmosolyodni is, amikor a Sympathy For The Devil „vonatozása”, a „hu-hu”-vokálok közben átkeveredik a vokalista lányok közé.
A műsor pedig pazar és rendkívül hosszú. 27 dal, 2 óra 40 perc, talán a Stones leghosszabb műsora. Természetesen benne vannak az aktuális album kislemezslágerei, a Mixed Emotions, a Rock And A Hard Place és a Terrifying, plusz a lemezt nyitó Sad Sad Sad és a Can’t Be Seen, amit Keith énekel, az azt követő Happyvel egyetemben, így biztosítva szusszanásnyi időt Micknek a nagy finálé előtt, amikor is visszatér a Paint It Blackkel, és onnantól már folyamatos örömünnep az egész. Persze addig sem lehet ok panaszra, mert a Start Me Up-kezdés már megalapozza a hangulatot, de a Bitch, a Hobo által is feldolgozott Tumbling Dice vagy a Ruby Tuesday mellett elhangzik a Honky Tonk Women is a koncert közepén. A hatalmas guminők ötletét az AC/DC rögtön le is nyúlta tőlük, az 1991-es budapesti koncerten (és a Donington DVD-n) már ott volt az egész színpadot betöltő felfújható baba a Whole Lotta Rosie alatt.
Aztán a koncert utolsó harmadában jön a mindent elsöprő Paint It Black / Sympathy For The Devil / Gimme Shelter / It’s Only Rock n Roll / Brown Sugar / Satisfaction áradat, valamint a pszichedelikus 2 000 Light Years From Home, hogy egyetlen nyúlfarknyi ráadással, a Jumpin’ Jack Flashsel köszönjenek el. De ha még ez sem elég, a koncert közepén előadják a Salt Of The Eartht – pályafutásuk során először élőben –, ráadásul nem is egyedül. A frissen felfedezett tehetség, a Guns N’ Roses két üdvöskéje, Axl Rose és Izzy Stradlin társaságában. Majd a Little Red Rooster című Willie Dixon-féle bluessztenderdben, melyet a Stones vitt igazán sikerre, bejön Eric Clapton, hogy egy igazán fergeteges szólóval bizonyítsa, hogy ő a bluesgitározás koronázatlan királya, majd a dal végén Ronnie is slide-gyűrűt húz, Mick pedig a szájharmonikáját húzza elő, hogy egy hatalmas párbajjal zárják a dalt. Clapton pedig marad, hogy a Stonesszal együtt lekísérje a következő dalban John Lee Hookert. A Boogie Chillen’-t soha, sehol máshol nem játszották, csak ezen a három estén. Aztán Európába már egy sokkal kisebb színpadképpel jöttek át, és a turnét átkeresztelték ‘Urban Jungle Tour’-ra.
A kiadó természetesen a 2020-as megjelenéshez illő feljavított képpel és DTS hanggal szállította a kiadványt, egy 16 oldalas booklettel, amely a koncertképeken kívül hasznos információkat is tartalmazott a turnéról. Extra nem volt a DVD-n, de ez a 160 perces hossz fényében nem is csoda. Viszont a sokféle formátum között találhatnak a rajongók egy hatlemezes kiadást is, ahol 2 CD-n szerepel a koncert hanganyaga, egy harmadikon a turnénak csak egyes helyszínein játszott ritkaságok, DVD-n és Blu-ray lemezen az Atlantic City-i koncert, egy bónusz DVD-n pedig a turné folytatásában, Japánban felvett műsor.
Összegzés:
Az addigi leglátványosabb show, a legnagyobb színpadkép, 15 fős zenészgárda és mindez a Guns N’ Roses zenészeivel, Eric Claptonnal és John Lee Hookerrel „megvendégelve”. Hibátlan.
Pontszám: 10
Megjelenés: 2020
Kiadó: Eagle Rock / Universal Music
Stílus: Stones (rhythm & blues)
Származás: Egyesült Királyság
Zenészek:
Mick Jagger – ének, gitár, szájharmonika
Keith Richards – gitár, ének
Ronnie Wood – gitár
Bill Wyman – basszusgitár
Charlie Watts – dobok
Bobby Keys – szaxofon
Chuck Leavell – billentyűs hangszerek, vokál
Matt Clifford – billentyűs hangszerek, ütőhangszerek, vadászkürt, vokál
Lisa Fischer – vokál
Bernard Fowler – vokál
Cindy Mizelle – vokál
The Upton Horns:
Arno Hecht – szaxofon
Paul Litteral – trombita
Robert Funk – harsona
Crispin Cioe – szaxofon
Dalcímek:
- Intro
- Start Me Up
- Bitch
- Sad Sad Sad
- Undercover Of The Night
- Harlem Shuffle
- Tumbling Dice
- Miss You
- Terrifying
- Ruby Tuesday
- Salt Of The Earth (feat. Axl Rose & Izzy Stradlin)
- Rock And A Hard Place
- Mixed Emotions
- Honky Tonk Women
- Midnight Rambler
- You Can’t Always Get What You Want
- Little Red Rooster (feat. Eric Clapton)
- Boogie Chillen (feat. Eric Clapton & John Lee Hooker)
- Can’t Be Seen
- Happy
- Paint It Black
- 2 000 Light Years From Home
- Sympathy For The Devil
- Gimme Shelter
- It’s Only Rock n Roll (But I Like It)
- Brown Sugar
- (I Can’t Get No) Satisfaction
- Jumpin’ Jack Flash
Üdv!
Szeretném megvásárolni, a Rolling Stones dvd-t, hol juthatok hozzá?
Üdvözlettel :Endre
media m.
CD pince megszerzi neked.
Töröljétek ha ütközik a szabályzattal.