Az utóbbi napokban sokat emlegetett szilveszteri KISS-koncert előtt Gene Simmons és Paul Stanley interjút adott.
Az ismert dubai újságírónak, Marwa Hamadnak nyilatkoztak a gulfnews.com felületén, néhány érdekes részletet kiemelünk a beszélgetésből.
A rock and roll mai állapotát és a műfajra gyakorolt saját hatásukat így látja Paul Stanley: „Az mindenesetre nagyon érdekes, hogy a zene széles palettáján a rock and roll az egyetlen műfaj, amely a koncerteken folyamatosan megtölti a nézőteret. És most hadd legyek őszinte: ha elmész mostanában egy bulira, akkor egy KISS-show-t fogsz látni. Bármely koncertteremben, ahova ellátogatsz, a KISS-DNS-sel találkozol. Képletesen megírtuk ezt a könyvet és tudom, hogy nincs olyan zenekar vagy előadó, akin ne kezdenék el kuncogni, mert látom rajtuk a védjegyünket. Ez ugyanakkor megmutatja a közönségnek is, hogy ne érjék be kevesebbel. Bármennyire is halott a rock and roll manapság, nagyban mernék rá tenni, hogy a Led Zeppelin mindent túl fog élni, olyanokat is, akik jelenleg vezetik a lemezeladásokat.”
Gene Simmons – hazánk sarja – talán még pesszimistább a műfaj jövőjét látva: „A rock halott, éspedig azért, mert az új bandák nem alkottak semmi izgalmasat, maradandót. Oké, a Foo Fighters egy eszméletlenül jó banda, de ők is már több mint húsz éve nyomják. Menjünk vissza az 58 és 88 közti időszakra, ez harminc év. Ekkor jött Elvis, a Beatles, a Stones, Hendrix és még folytathatnám. A diszkózenében feltűnt Madonna, a hard rockban az AC/DC, esetleg mi és még néhányan. A Motown-istálló csodálatos zenéket hozott össze. 1988-tól több mint harminc év telt el, mondja meg valaki, hogy ki az új Beatles. Senki sem tudja, mert nincs ilyen. Habár akadnak népszerű formációk, mint a koreai BTS, meg még néhányan, de ez nem jelenti azt, hogy ikonikus előadók lennének, és zenei örökséget alkottak volna. Manapság nem erről van szó.”
Arra a kérdésre, hogy az elkövetkező harminc évben esetleg feltűnik-e ikonikus előadó, Gene lehűtötte a kedélyeket: „Kétlem. A maga idejében a Beatles egy páratlan jelenség volt: írták, hangszerelték a dalaikat, és legtöbbször mindenféle utómunka nélkül szalagra játszották őket. A digitális technika akkor még szóba sem jöhetett, az éneket utólag nem javították. Ez nem fog megismétlődni. A mai kor előadói nagyon is függnek a technikától, lehet, hogy nem is ismernénk fel őket olyan felvételről, amikor a zuhany alatt énekelnek. Valószínűleg sokkoló lenne. A rapperek például nem tudnak hangszeren játszani, nem is írnak dalokat, csak szövegeket. Náluk nincsenek melódiák, akkordok. Nem azt mondom, hogy a rap nem fontos, mert igenis az. De messze nem olyan, mint a Beatles.”
Ezek a Kissék tipikus amerikaiak. Azt hiszik, rajtuk kívül nincs más földrész, zene, felfogás.
A Beatles-szel takaróznak, meg magukkal. Az a korszak véget ért, de azért túlzás, hogy a felsoroltakon kívül ne lett volna az elmúlt 30 évben kiemelkedő zenei forradalom. Volt, csak Simmons, meg Stanley kimaradt belőle, mert közben a pénzét számolta. 😀
A Beatles pont Britt volt, just sayin’
A Zeppelin meg Ír-Angol, az AC/DC meg ausztrál, de nem ez a lényeg. A kapzsiság, a csőlátás és a nagyotmondás a Kisséknél “szakmai” követelmény. Nem megyek bele, mert hosszú lenne… 🙂
én azért jól megvagyok a magam bandáival, bár tényleg nincsenek nagy rock-bandák az újak között, engem nem fog zavarni, ha nem kell arénákba mennem 10 év múlva koncertekre, hanem csak párszáz fős helyekre, párezres csarnokoba, de mindezek ellenére a rock nem halt meg, inkább csak kicsiben toljuk 🙂
ami nagyobb baj, az a tömegtermelés, itthon és külföldön is, aki pár dalt letesz az asztalra, már kiadják, itthon dunát lehet rekeszteni a tcs/junkies/depiroad/pokiossián/stb-klónokkal és kint még rosszabb a helyzet…
Kint még rosszabb a helyzet??
Hát nem tudom itthon hol van olyan felhozatal, mint pl Bang Your Head-en vagy a Keep It True-n..
nem a koncertekről beszéltem, hanem lemezekről, kiadványokról…
pláne XD
Szerintem az a nagyobb gond, hogy a zene (és nem csak a ROCK) elvesztette azt a központi szerepet, amit a 70-es évektől jelentett. Szórakoztatott, filozofiai eszméknek ágyazott be, beszolt mindenkinek, aki vaskalapos fszklp volt, szólt az autóban, a buszon, az első csóknál, a suliban stb…
Emlékszem annó megboldogult fiatal koromban, volt egy péntek esti bebszcsi, miután fogtam magam, beültem a szobámba és végigtoltam egy Pink Floyd koncertet a földön fekve. Olyan utazás volt ez, amit azóta se tudtam megismételni, pedig drogról az én esetemben szó sem volt soha.
Ma már ez szerintem tök elépzelhetetlen a fiatalok körébe (és tudom, hogy van kivétel, de nem tömeg szinten). Annyira a digitális világról szól minden. Szerintem a zene a régi funkcionalitásait tekintve, ma már egy analóg vminek minősül.
Szia Goo Goo Dolls!
Ha véletlenül még becsusszan néha “egy péntek esti bebszcsi”, a Pink Floyd után szabadon szíves figyelmedbe ajánlom ŐKET:
https://www.youtube.com/watch?v=0HWv7YJtYCA
Köszi, de azóta már konszolidáltabbá váltam, vagyis nem kell péntek estig várni egy bebszcsira… 🙂
Akkor honnan az öreganyjuk monyából csörög nekik annyi pénz?
You wanted the best, you got the best, the hottest BRAND in the world…
Ha rajtuk múlt volna, már rég igazuk lenne.
ének és hangszer tudás nélkül “könnyű” sztárnak lenni, hiszen a technika minden hiányzó részletet helyettesít… nekem vannak cd-im és vinyljeim, amik ugyanazok, de hangzásában ég és föld a különbség. hátha vki tudja itt, mi az a felharmonikus… na ezt csak egy “bakelit” tudja, cd nem, még a wav sem. valahogy így van ez a rock-kal is: ez egy izgalmas stílus, ami nem pótolható hangerővel, ricsajjal, és önjelölt sztársággal. a zenének üzenete volt mindig is, amíg be nem köszöntött ez a túl technizált hangrögzítés. nekem az 1910-es évekből is vannak felvételeim. na ha akkor az előadó nem tudott volna énekelni és gitározni, akkor nem lett volna belőle semmi. azt hiszem a KISS vmi ilyesmire gondolt. nagyon ritkán születik már egy Bessie Smith, vagy Nina Simone, esetleg Whitney Houston és új Deep Purple-sem lehet már hallani…
Előre is elnézést a bunkó stílus miatt (maximun törlitek), de páe dolog már baromira kikívánkozik belőlem.
Gene Simmons: tipikus példája annak,amikor egy neves személy,sztár,fasztudjami egy bizonyos szint alá már nem lát. Nekem kapásból az a kb 20 évvel ezelőtti Bruce Dickinson interjú ugrott be,amikor megkérdezték tőle,mi a véleménye az olyan -akkoriban-felfutó bandákról,mint a Nevermore és finga nem volt az egészről… Gene barátunknál is ez áll fent..talán ha egy kicsit jobban körbenézne a zenei világban,akkor találhatna fasza dolgokat. Pl pont ma pörgettem le az utolsó H.E.A.T. albumot (igen,tudom hogy azóta lelépett Erick..)-én ott nem egy halott műfajt hallottam,hanem egy kurva jó rocklemezt. Ez az egyik,a másik meg,értem én,ha faszságot mondunk,akkor is beszélnek rólunk,de ez már szerintem kontraporduktív..Szóval jobb lenne,ha ez a vén hülye(hiába hazánk fia) vagy kussolna vagy jobban körbenézne a színtéren.
Az újságíró meg úgy általában az ilyen impotens hugyoscsiga zsurnaliszták is megérdemelnének már egy kurva nagy verést,a buzi kérdéseil miatt.. “Szerinted a rockzene még mindig halott?” Nem baszdki,csak Te vagy csököttagyú faszkalap. Eleve ezt a kérdést nem is értem.. Mit kell érteni ezalatt? Annyi nagyhatású zenekar van a rockban/metalban,hogy ezeketég 150 év múva is hallgatni fogják.. Persze nem Magyarországon,mert idehaza az elbaszott ótvar hazai poplófasz a menő és még az új AC/DC-ről sem képesek egy dalt sem lejátszani,meg a jelenlegi tizenéves,egybites ifjúság is megérne egy fekete misét (tiszt.kiv), de szinte biztoa vagyol abbam hogy 100 év múlva is lesznek fasza zenék és a mostani nagyok sem lesznek elfelejtve.. “Gene,szerinted a rock még mindig halott?”.. Anyád maximum…inkább menj vissza a Hardrock Cafféba,verd bele a cerkádat (tudom,Marwa Hamad egy nő, általában értem) egy 20 eurós kappucsínóba és nyomasd a hülye dumádat valami agyatlan ribancnak (vagy fordítva)..faszko..
Úgy látom egy pár ember itt próbálja levezetni a stresszt.
Ahány ember, annyi vélemény, de azért kultúráltan is ki lehet azt fejezni ha valaki nem ért egyet. Én valamilyen szinten egyetértek Paul-ék kijelentésével. Sajnos az említett műfajban az elmúlt évtizedekben valóban nem találkoztam olyan zenekarral aki akkora hatással lett volna a zenei világra mint a Zeppelin vagy épp a Beatles (lehetne még sorolni itt zenekarokat). A zeneipar is sokat változott a 60-as 70-es évek óta. Manapság már a zenehallgatás fogalma is teljesen átértékelődött. Nyilván megvannak ennek az előnyei is, de talán pont emiatt a ma népszerűnek számító előadók sehol nem lesznek 20-30 év múlva.
A Beatles azért is van ennyire kiemelve mivel Gene és Paul is az ő hatásukra kezdett el zenélni és azt se felejtsük el, hogy a KISS több mint 80 millió vagy még annál is több lemezt adott el világszerte és olyan nagy tömegek előtt játszottak annak idején ami ritkaságnak számított.
Lehet utánuk csinálni kedves kommentelők. (Tisztelet a kivételnek).
RocketQueen98
Egyetértek teljesen
RocketQueen98, szerintem itt senki nem fikázta a Kisst (“lehet utánuk csinálni,kedves kommentelők”), én sem.
Az meg,hogy nem születnek olyan zenekarok, melyek nagy hatással lennének a világra,nem a mostani bandák hibája. A világ megváltozott,a fiatalok már nem lázadnak. De ennek ellenére baromság ez a “rockzene halott” kifejezés. Mondják azt akkor,hogy nem fejlődik,vagy nem látni kik lesznek azok akik 20 év múlva is képesek lesznek egy Wembleyt megtölteni-ezzel máris sokkal közelebb járnánk az igazsághoz.
Ha a rock halott lenne,akkor pl nem lelkendezne annyi ember a világon az úk AC/DC-ért (ez csak egy példa volt).