81 éves korában elhunyt David Crosby énekes-dalszerző-gitáros, Woodstock hőse, a nagy hatású The Byrds és Crosby, Stills & Nash – később Crosby, Stills, Nash & Young – alapító tagja.

David Crosby halála meglepetésként érhette azokat, akik követték rendkívüli Twitter-aktivitását, szerdán még folyamatosan tweetelt, egyik utolsó bejegyzése a mennyországról szólt: “Úgy hallottam, túlértékelt hely…borús.”
Egykori zenésztársa Graham Nash, akivel hűvös volt a kapcsolata, mióta útjaik különváltak, a közösségi médiában búcsúzott tőle. “Mélyen elszomorít, hogy barátom, David Crosby elhunyt. Tudom, hogy az emberek hajlamosak arra gondolni, hogy időnként mennyire zűrös volt a viszonyunk, de ami mindkettőnknek mindennél fontosabb volt, az az együtt alkotott zene tiszta öröme, a hangzás, amit együtt fedeztünk fel, és a hosszú évek mély barátsága.
David bevállalós volt az életben és a zenében is, azon keresztül mondta el a véleményét, öntötte ki szívét szenvedéllyel, személyisége és tehetsége hatalmas űrt és és hihetetlen örökséget hagy maga után.”

Nyolc hónappal ezelőtt Crosby a címlapokra került, amikor kijelentette, hogy nem lép fel többé élőben és kijelentette: “Túl öreg vagyok már ehhez, nincs meg hozzá az állóképességem, viszont meglepő ütemben készítek lemezeket. 80 éves vagyok, úgyhogy nemigen van sok hátra, ezért nagyon keményen próbálok annyi zenét kihozni magamból, amennyit csak tudok.” December közepén persze visszatáncolt: „Azt hiszem, alapítok egy másik zenekart, és visszamegyek élőben játszani.”

Az elmúlt években, amikor a Crosby, Stills, Nash & Young már nyilvánvalóan nem volt többé feltámasztható, Crosby leginkább arra vágyott, hogy kibéküljön egykori zenésztársaival. Stephen Stills csütörtök este ezt nyilatkozta: “David és én sokszor összekaptunk az idők során, ezek többnyire nem voltak komolyak, mégis nyomot hagytak bennünk, így boldoggá tett, mikor megbékéltem vele. Kétségtelenül óriási zenész volt, zseniális harmóniai érzékkel.”
A Twitteren a következőket írta: “Olvastam egy Gustav Mahler-idézetet a ma reggeli újságban, amin egy pillanatra elgondolkoztam. »A halál a macska mancsának nyugalmával besétált a szobába.« Tudnom kellett volna, hogy valami történt.”

Crosby Roger McGuinn, Gene Clark, Chris Hillman és Michael Clarke zenészekkel a The Byrds zenekar 1964-1967 közötti viharos működése során lerakta a Los Angelesi folk-rock alapjait. 1968-ban a Buffalo Springfieldből ismert Stephen Stillsszel és a Hollies-gitáros Graham Nashsel megalapította a Crosby, Stills & Nash szupergroupot, amely a népszerűsége ellenére többször is feloszlott az erős egók ütközése miatt, az utólag csatlakozott Neil Young hatszor lépett ki a bandából. A zenekarokon belüli balhékban nagy valószínűségel szerepe volt, hogy a ’60-as évek „sex & drugs & rock & roll”-életstílusának hedonista megtestesítőjeként Crosby hosszú évekig küzdött a függőséggel. 1982-ben letartóztatták drogbirtoklás és illegális fegyverhasználat miatt, amelyért ötéves börtönbüntetésre ítélték, végül csak öt hónapot ült le belőle. Az évekig tartó mértéktelen kábítószer- és alkoholfogyasztás miatt 1994-ben májátültetésen esett át.

A The Byrdsszel 6 album fűződik a nevéhez, a Crosby, Stills, Nash (& Young) tagjaként 19, sőt a fiával, James Raymonddal és Jeff Pevar sessionzenésszel közös smooth jazz beütésű formációja, a CPR is kiadott 4-et. Szólóban is rendkívül aktív volt, 14 nagylemeze jelent meg, az utolsó a ’For Free’, amely az általa feldolgozott Joni Mitchell-dalról kapta a címét, 2021 júliusában. Összességében 45 millióra becsülhető a hozzá kapcsolódó albumeladások száma.
Kétszer is bekerült a Rock And Roll Hall Of Fame-be – a The Byrds révén 1991-ben és a Crosby, Stills & Nash tagjaként 1997-ben –, 1969-ben Grammy-díjat nyert a Crosby, Stills & Nashsel.

Nyugodjék békében!

Megosztás