„Mindannyiunknak szüksége van egy rejtett ajtóra. Egy helyre, ahol néha egy kicsit máshol lehetünk.” Ebből a gondolatból indult ki a miskolci Broken Springs, debütáló albumuk egyik dalában a The Flower Kings, az Arena és a Spock’s Beard tagjai is megjelennek.

Broken Springs

A rejtett ajtó nem egy konkrét helyet jelent, hanem azt a saját világot, ahová az ember a hétköznapokból visszavonulhat. Van, akinek ezt a zenélés jelenti, másnak egy könyv, egy emlék, egy emberi kapcsolat vagy egyszerűen néhány csendes perc. A ’Hidden Door’ hét dala ezt a gondolatot járja körül, mindegyik más történeten keresztül.

A ’Hidden Door’ első pillantásra egy progresszív rocklemez. Közelebbről nézve azonban sokkal inkább egy nemzetközi együttműködés története. Magyar zenészek, francia énekesnő, angol dalszövegek, amerikai mastering, magyar vendégmuzsikusok és egy olyan videóprojekt, amely végül 34 ország résztvevőit kapcsolta össze. Mindezt azonban nem előre megtervezett koncepcióként, hanem a dalok természetes fejlődése alakította így. A Broken Springs 2020-ban alakult tapasztalt miskolci zenészekből és már első kislemezével, a Rachellel is egy nehéz társadalmi témához nyúlt. A dal a párkapcsolaton belüli bántalmazásról szól és azt mutatja be, milyen nehéz kiszakadni egy mérgező kapcsolatból.

Az album születése közben a zenekarnak egy váratlan kihívással is szembe kellett néznie. Miután énekes nélkül maradtak, hosszú ideig keresték az új frontembert Magyarországon, végül nemzetközi meghallgatást hirdettek. Néhány órán belül több országból is érkeztek jelentkezések, a választás pedig a francia Madeline Bessonra (Molly Moonshine) esett. A közös munka először kizárólag online zajlott, majd Molly két hétre Miskolcra utazott, ahol a HangArt Recording Studióban rögzítették az album éneksávjait. A ’Hidden Door’ dalai különböző világokat járnak be. A háromtételes Stray Heart egy lassú lelki összeomlás története, amelyhez teljes egészében archív filmfelvételekből készült videóklip. A személyes hangvételű Release Simkó József édesapjának emlékére született. A dalszöveg alapját azok az álmok adták, amelyekben édesapja újra és újra megjelent, a videóklipben pedig a zenekar tagjainak gyermekkori fényképei fokozatosan alakulnak át napjainkban készült felvételekké. A dal hangszerelésében Kacsenyák Nóra hegedű, és Novák Netti Vivien csellójátéka is fontos szerepet kap.

A Rachel Revisited a zenekar első kislemezének újragondolt változata, amely ismét a párkapcsolaton belüli erőszak témáját dolgozza fel, ezúttal Molly előadásában. A Coastline a kapcsolatok törékenységéről mesél Czakó Péter szaxofonjátékával, míg a közel negyedórás The Brother Of Sleep Oscar Wilde A boldog herceg című művéből merít ihletet. Az albumot a négyrészes Riders zárja, amely a Jelenések könyvének négy lovasát idézi meg. Az album egyik központi dala, a The Other Side a távolságokon átívelő emberi kapcsolatok és az összefogás fontosságáról szól. A hozzá készült videókliphez a zenekar közel ötszáz megkeresést küldött szét a világ minden tájára. A végleges videóban közel száz szereplő látható 34 országból – Ausztráliától Kanadáig, Dél-Afrikától egészen Saint Kitts és Nevisig. A szereplők között a progresszív rock nemzetközi színterének ismert zenészei is feltűnnek, köztük Roine Stolt (The Flower Kings, Transatlantic), Jimmy Keegan (Spock’s Beard, Pattern-Seeking Animals) és Kylan Amos (Arena), mellettük pedig zenészek, művészek és civilek csatlakoztak a béke és az összetartozás üzenetéhez.

A ’Hidden Door’ felvételei Károly Tamás vezetésével készültek a miskolci HangArt Recording Studióban, a mastert Tom Waltz (Boston, USA) készítette. A lemez dalai a megjelenés óta több külföldi progresszív rock rádió műsorában is felcsendültek. A következő időszakban a zenekar 2027 januárjára tervezett német progresszív rock fesztiválon való bemutatkozását készíti elő. A ‘Hidden Door’ meghallgatható a Bandcampen és a borítóképre kattintva a YouTube lejátszási listán.

Broken Springs:

Madeline Besson (Molly Moonshine) – ének
Simkó József – billentyűk, gitár, ír buzuki
Tóth Péter – gitár
Kozák Tibor – basszusgitár
Sumalán Gergely – dob

Vendégek:

Kacsenyák Nóra – hegedű (Release)
Novák Netti Vivien – cselló (Release, Riders)
Czakó Péter – szaxofon (Coastline)

’Hidden Door’ dallista:

01. Stray Heart
02. Release
03. Rachel Revisited
04. Coastline
05. The Brother Of Sleep
06. The Other Side
07. Riders

Megosztás