Napra pontosan negyven éve jelent meg a rocktörténelem legsikeresebb albuma, az AC/DC ’Back In Black’-je, amiről nagy hiba lenne elfeledkezni. Mi nem tettünk így, és ha nem is testületileg, de megemlékeztünk a banda egyik klasszikusáról.
A rocktörténelem legsikeresebb albumát 1980. július 25-én adták ki. Ez a banda hetedik sorlemeze, amelyet még Bon Scott énekessel közösen kezdtek el, de befejezni már nem tudták vele, mert a tragédia közbeszólt: 1980. február 19-én holtan találták, mindössze 33 éves volt.
A ’Highway To Hell’ albummal kétségtelenül befutott, és a sikerei csúcsa felé menetelő zenekar karrierje megroppanni látszott, de ők nem adták fel, a folytatás mellett döntöttek. A sorscsapásból ihletet merítve, a saját romjaikon építkezve nyitottak új fejezetet nemcsak a saját történetükben, hanem az egész újkori zenetörténelemben is. Leigazolták a brit Geordie smirglihangú frontemberét, Brian Johnsont, elvonultak a Bahamákra néhány hétre és John „Mutt” Lange producer vezényletével befejezték az albumot. Johnson is részt vett a dalszerzésben és – bár utólag bevallotta, hogy egyáltalán nem volt biztos a sikerben – egykettőre ikonikus figurája lett a rockszcénának nemcsak a hangjával, hanem rikkancssapkájával és ujjatlan farmerdzsekijével is.
Az album a gyászra és a visszatérésre utalva egyszerűségében nagyszerű fekete borítót és a ’Back In Black’ címet kapta, de a hangsúly nem a „blacken”, hanem a „backen” van. Hiába nyit a lemezen a Hells Bells harangszóval, nyoma sincs benne fájdalomnak, mert felemelő a hangulata a nyitánynak, amiből üresjárat nélküli 42 perc bontakozik ki.
1980-ban közel sem volt könnyű az új zenéket megszerezni, a méregdrága eredeti lemez csak kevesek kiváltsága volt, Szabadkára seftelni járó ismerős se akadt mindenki köreiben egy „jó kis” Jugoton-nyomásért, a nyugati rádiókat se tudta bárki fogni. Viszont Komjáthy Gyuri bácsi – jó szokásától eltérően – ezúttal alig öt hónapos késéssel leadta az anyagot ’A beat kedvelőinek’ című műsorában a Petőfi rádióban. Az egykori kölyök énem a mai napig hálás neki ezért (is), a dalcímek fordításai során elkövetett észbontó hungaro-anglicizmusain pedig ma már csak kuncogok. (Fogalmam sincs, hogy egyáltalán minek kellett a dalcímeket lefordítani?)
Lehet ezt az albumot szeretni vagy nem szeretni, lehet Brian Johnsont hasonlítgatni Bon Scotthoz, de egyvalamit nem lehet: az album színvonalát és átütő erejét elvitatni. Bár soha nem jutott a Billboard listán a negyedik helynél feljebb, mára több mint ötvenmillió példányban kelt el különböző formátumokban, 2013-ban pedig beválasztották a Grammy Hall Of Fame-be. Ide csak olyan albumok kerülnek, amelyek nagy hatást gyakoroltak a zenetörténelemre. (Dzsó)
Kölyök voltam, tizenkét éves, nyughatatlan srác, de már élénk érdeklődést tanúsítottam a rock iránt. Videoton Star Deluxe rádiósmagnómra nagyon büszkék voltunk a bátyámmal, hamar televettünk egy vagon kazettát.
Néha a Szabad-Európa Rádió Teenager partyját is hallgattuk, már amikor tiszta volt az adás. Itt jött velem szembe legelőször a Let There Be Rock és talán még a Highway To Hell, pár számot még innen-onnan rögzítettem tőlük. Aztán jött a hír, meghalt Bon Scott, de hamar megtalálták az utódját és vele az új album gyorsan kijött. El is jutott Komjáthy Gyuri bácsi műsorába, számomra ez volt az első AC/DC-album, amit az elejétől a végéig megismertem. Furcsán hangzott Brian magas, vérfagyasztó üvöltése Bon rekedtes stílusa után. Nagyon sokat pörgött a fekete Polimer kazetta a magnómban, talán meg is gyűrődött egy-két helyen. A borítót csak később láttam, amikor indiai nyomásban kapható volt a lemezboltokban, tetszett a tiszta fekete tasak a kidomborított logóval. Pedig Gyuri bácsi le is írta akkor, hogy néz ki – szokása volt a grafikákról beszélni –, mégis élménynek számított, ha a kezünkbe foghattuk teljes valójában a lemezborítót.
Ha egy zenekar elveszíti karizmatikus énekesét így vagy úgy, a legtöbb esetben beleáll a földbe. Sokan arra fogadtak, hogy ez fog történni az AC/DC-vel is. És megcsinálták a több mint csodát Brian Johnsonnal, aki akkor nem számított élvonalbeli énekesnek, minden idők egyik legnagyobb példányszámban eladott rockalbuma lett a ’Back In Black’. A címadó, Hells Bells, You Shook Me All Night Long – ezeket a dalokat még azok is ismerik, akik semmilyen szinten nincsenek benne a rockzenében. A You Shook Me All Night Long még a rádiók műsorába is belefér, sőt olyan mainstream popelőadók, mint Billy Joel vagy Celine Dion is felvették műsorukba.
Én Bon Scottra esküszöm, ha AC/DC-ről van szó, de a ’Visszatérés feketében’, ahogy emlegették akkoriban, szépen elfér a ’Let There Be Rock’ és a ’Highway To Hell’ társaságában. Azóta sem tudtak ilyet alkotni, pedig eltelt négy évtized. (Bigfoot)
Én már akkoriban se voltam normális, a bolondballagásra Angus Youngnak öltöztem. Egy hajhálóra ragasztottam Technokollal két, szivacsból kivágott és körömlakkal pirosra festett szarvat, úgy léggitároztam végig az utcán. Nem volt olyan látványos, mint a manapság koncerteken kapható világító szarvak, de hirtelen felindulásból így tudtam megoldani.
Sokakkal ellentétben én a miskolci Zsarnai piacon szocializálódtam, így a folyamatos csere-bere során rengeteg zenét ismertem meg, ott vettem meg a ‘Highway To Hell’ albumot is, amibe azonnal beleszerettem. Elkezdtem keresni a régebbi lemezeiket, a ’High Voltage’, a ’Dirty Deeds Done Dirt Cheap’ és a koncert, az ’If You Want Blood (You’ve Got It)’ biztosan megvolt. Ezek után bombaként robbant a hír, hogy meghalt Bon Scott, az AC/DC énekese. Most mi lesz, hogyan tovább? Egy alig bimbózó világ omlott össze máris bennem.
A Young testvérek azonban nem zuhantak magukba, és nekik sikerült az, ami sokaknak nem, a karizmatikus énekes helyére állítottak egy teljesen más stílusban éneklő új embert, Brian Johnsont, és a közönség elfogadta. Pedig korábban róla csak annyit tudtunk, hogy ő énekli a Don’t Do That, meg a Hope You Like It című számokat, amiket játszott a rádió a Geordie együttestől. Természetesen magyar fordításban, ahogy akkoriban szokás volt: Ne tedd, és Remélem, tetszik. (Naná, hogy azt a ’Hope You Like It’ című lemezt is be kellett szereznem!) Nem is értem, hogy szúrták ki ennek az angol glam rock bandának az énekesét! De bejött! Persze ehhez kellettek azok a nóták, amit a Young fivérek megírtak: a Shoot To Thrill, a Hells Bells, vagy a címadó Back In Black, meg a gigasláger You Shook Me All Night Long. És persze a ‘Highway To Hell’-t is sikerre vivő John „Mutt” Lange producer, aki még a következő ‘For Those About To Rock (We Salute You)’ lemezt is elkészítette, hogy bebiztosítsa a csapat sikerét, mielőtt különváltak útjaik. Nos, a repertoárjuk máig erre a két lemezre, meg a tíz évvel később Bruce Fairbairn felügyelete alatt készült ‘The Razors Edge’ slágereire épül a Bon Scott-korszak dalain kívül. Szóval azt hiszem, mondhatom, hogy klasszikus alkotás született. (CsiGabiGa)
“Sokakkal ellentétben én a miskolci Zsarnai piacon szocializálódtam”.
Földim vagy. Én is a Zsarnain szocializálódtam. Onnan gyűjtöttem lengyel TAKT kazettákon a külföldi mérget:)
“a bolondballagásra Angus Youngnak öltöztem”
Én is. 😀
Mondjuk szarvat nem gyártottam, csak az öltöny-rövidgatya kombinációt hoztam + AC/DC sapka. Sajnos csak egy-két osztálytárs értékelte a poént.
Na igen ez már történelem egy legenda.
Én simán jártam az utcán, mint Angus, nem kellett ehhez bolond ballagás. Nem is tudtam, hogy ennyi AC/DC-s van Miskolcon. 🙂
OFF! OFF!OFF!
Régen minden jobb volt……még a HARDROCK.HU is.
Emlékszem régen egy ilyen cikkhez HSZ cunami volt.Mindenkinek volt valami gondolata egy mérföldkő bandáról és annak legjobb lemezéről.Most 5 csoffadt hozzászólás oszt annyi…….szomorú!Jól el kurtátok az oldalt szerkesztőim.Tudom tudom az én anyámat de akkor is le kellett írnom! Bocsesz!Mondjuk én is csak véletlenül néztem be ma de régen néha óránként is lógtam az oldalon.
Ne haragudj Imi, de mi akadályoz meg abban, hogy a régi jó szokásodhoz hasonlóan visszanézz az oldalra? Rossz az internetkapcsolat nálatok?
Ugyanígy senki előtt nincs akadály, ami a hozzászólás lehetőségét illeti.
Az ,hogy nem tetszik az új oldal és emiatt szomorú vagyok .A cinikuságodra adok egy 10 pontott!DE attól még pocsék az új oldal.
Szerintem meg jó lett az új oldal. Igaza van Taz-nak: ki akadályoz meg abban,hogy ide kommentelj??? Bocs,hogy dzt mondom,de ez egy tipikus balf… ideböfögés volt..
Nem ide tartozik, illetve Redneck IMI hozzászólásához csak egy gondolat…A rengeteg abc sorrendben lévő lemezkritika és az évtizedelő rovatot hol találom? Órákat böngésztem, és kerestem az általam még nem vagy régen hallott albumokat. Ezek nagyon hiányoznak, vagy csak én nem találom a megújult oldalon?
Még nincsenek fent, mert sajnos időbe telik ezeket áttenni erre a felületre. A türelmedet kérjük ezzel kapcsolatban. Természetesen hamarosan minden fent lesz itt is. 🙂
Az első AC/DC élményemet moziban szereztem. Nem tudom mikor, de a magyar mozikba került az egyik koncert-(videójuk :).
Emlékszem a legmeglepőbb élmény az volt, hogy az énekes hangját elnyomta a gitár. Végig azon filóztam, hogy szerencsétlen fickó mit erőlködik, hogy túlordítsa az őt elnyomó hangorkánt. Ennyire gitár-orientált hangzást előtte még nem hallottam.