2020. július 22-én a Pólus Moziban lesz látható a The Rolling Stones húzós koncertfilmje 120m²-es vásznon és 5.1 Dolby hangkeveréssel. A koncertfilmről pár éve már írtunk, a mozis vetítés apropójából most viszont ismét felelevenítettük élményeinket.
Amikor Bill Clintont 1993-ban beiktatták, sokan azon mosolyogtak, hogy az amerikai elnök fiatalabb, mint Mick. Nos, a jelenlegi pedig akár a fia is lehetne. [A cikk 2013-ban készült. – a szerk.] Hát, igen, Mick hetven, Keith is, Charlie hetvenkettő, a taknyos Ronnie csak hatvanhat, de nem bírnak leállni, immáron ötvenegy éve ezek a büdös kölykök. Nem szépültek meg az évek során, a ráncok csak mélyültek. Hogyan lehetett egy zenekarba négy ilyen fejet összeszedni? Főleg Keith viszi a prímet… Ha külön-külön elindulnának egy fazonversenyben, akkor szép helyezéseket érnének el, de együtt…
Nos, a Stones 44 év után visszatért a Hyde Parkba. Az a bizonyos ’69-es koncert nem egy vidám emlék, mert előtte nem sokkal holtan húzták ki Briant az úszómedencéjéből, így az ő emlékére muzsikáltak a Másik Mickkel, aki itt mutatkozott be a nagyérdeműnek. Felszállt ezer lepke… Jelen esetben szó sincs gyászról, csak egy vidám nyári buliról, egy turnétemető fellépésről, ami még bőven világosban kezdődik. A park tele, a hangulat a tetőfokon, nagypapik, nagymamik, apucik, anyucik, lányok és fiúk együtt villáznak ennek a négy vén marhának, különösen Micknek. Túl a hetedik ikszen még most is rázza a vékony seggét, és a százezer ember beindul kétes szexualitású mozdulataitól. A siker biztos, hiszen nyolc éve nincs új lemez, csak pár új dal, abból is egyet tolnak el, a különben jól sikerült Doom & Gloomot. A Miss You-t most sem bírják kihagyni, hogy szakadjon le az ég. Nem értem, miért ragaszkodnak évtizedek óta ehhez a diszkóba való borzalmas nyekergéshez! A többi azért a hatalmas életmű legcsillogóbb gyöngyszemeiből alkotott füzér. Semmi katarzis, a tempó öreguras, de ha én járókeret nélkül tudok mozogni ennyi idősen, és nem piszkítok magam alá, akkor elégedett leszek.
Még Keith is szót kap, elénekel két nótát, a You Got The Silvert és persze a Happy-t az ’Exile’ albumról. „Ha Keith belép egy ajtón, akkor maga a rock and roll lép be.” Nem tudom, hol olvastam ezt a bölcsességet, de az ő életében minden benne van: házasságok, válások, heroinfüggőség, vértranszfúzió, pia, halálfejes gyűrű, szóval egy eleven rock and roll értelmező kéziszótár a fickó. Azokat a gitárriffeket csinálja valaki utána! Charlie-n látszik, hogy baromira unja az egészet, ez azonban már több mint ötven esztendeje így van. Legszívesebben egyenként valagba rúgná az előtte ugráló három majmot. Amikor Mick bemutatja a bandát, próbálja Charlie-t rávenni a beszédre, de csak egy „hello”-ra telik tőle. Ronnie a legújabb tag – immáron negyven éve –, jobban szólózik, mint Keith, bár az utóbbi elmondása szerint „külön-külön egyformán szarok, de együtt utánozhatatlanok”. Nos, jelentem, a Stones még most sem technikás muzsikusok gyülekezete, de ki nem szarja le? Meg különben is, egy csomó vendégzenész ott a színpadon. Sőt, a You Can’t Always Get What You Want végére még egy női kórust is betolnak, hogy autentikus legyen az egész.
Apropó, a másik Mick! 44 év után megint itt van. „A kör bezárult.” – mondta Keith. Nos faszikáim, újra a tett színhelyén esz a fene benneteket. A nagy kedvenc, a Midnight Rambler azért rendesen odavág három gitárral. És már megint itt a Get No a végére konfettivel, tűzijátékkal meg a rosseb tudja, még mit nem vetnek be. A Stones rockja hosszú évtizedek óta tetemes mennyiségű parasztvakítással jár együtt, manapság még interaktív is, hogy oda ne rohanjak. „Inkább meghalok, minthogy negyvenévesen a Get No-t énekeljem.” – Mick, ezt 40 éve mondtad! Mi van, nem bírsz magaddal? De ahogy látom, a másik három sem. Megtöltöttétek a Hyde Parkot és a végén öten együtt hajoltok meg, hiszen a Másik Mick is Gördülő Kő volt öt éven keresztül.
(A koncertfilm 2020. július 22-én lesz látható a Pólus Rock Klub vetítéssorozatának keretén belül. A helyszín a Pólus Mozi nagyterme, ahol egy 120m²-es vászon és 5.1 Dolby hangkeverés segít rá az egyébként sem elhanyagolható élményre. További infókat a Pólus Rock Klub nyári koncertválogatásának Facebook-eseményében találhatsz.)
Összegzés:
2013-ban még mindig érvényes, ha egy koncertet így konferálnak fel: „Ladies and Gentlemen, The Rolling Stones!” Ha ők nincsenek, mi sem írnánk ezt a magazint. Nagy-Britannia egyik legrégebben működő nemzeti intézménye jövőre folytatja, ahogy ígérték, méghozzá Ausztráliában.
Pontszám: 8,5
Megjelenés: 2013
Kiadó: Eagle Rock
Weblap: http://www.rollingstones.com
Stílus: rock, blues
Származás: Nagy-Britannia
Zenészek:
Mick – ének, gitár, herfli
Keith – gitár, ének
Charlie – dob
Ronnie – gitár
Vendégzenészek:
(A másik) Mick – gitár (Midnight Rambler, Get No)
Darryl Jones – basszusgitár
Chuck Leavell – billentyűsök, ütősök, vokál
Bernard Fowler – vokál, ütősök
Lisa Fischer – vokál
Bobby Keys – szaxofon
Tim Ries – szaxofon, billentyűsök
Matt Clifford – vadászkürt, billentyűsök
Dalcímek:
- Start Me Up
- It’s Only Rock ‘N’ Roll
- Street Fighting Man
- Ruby Tuesday
- Doom And Gloom
- Honky Tonk Women
- You Got The Silver
- Happy
- Miss You
- Midnight Rambler
- Gimme Shelter
- Jumpin’ Jack Flash
- Sympathy For The Devil
- Brown Sugar
- You Can’t Always Get What You Want
- (I Can’t Get No) Satisfaction
Azelőtt is hallgatttam Stones-t, de valahogy sosem tituláltam magam rajongónak… Aztán valahol ezen koncertfilm környékén kapott el a gépszij, vagy a kő, vagy mi a fene…
Azóta láttam őket háromszor is.
Akármekkora közhely is, őket tényleg látni kell.