Dilemma

Van egy nagyszerű zenekar, a Dilemma, egész karrierjük alatt keresték az utat, hogy a reflektorfénybe kerüljenek, de valami mindig közbejött. Így volt ez az 1995-ös debütáláskor, de 2018-ban is, amikor Collin Leijenaar vezetésével feltámadtak. Úgy látszott, hogy a ’Random Acts Of Liberation’ megjelenése után minden a megfelelő irányban haladt, Mike Portnoy invitálására először a Sons Of Apollót kísérték el előzenekarként, majd 2019-ben a Flying Colorst is. Egy családi tragédiának köszönhetően már ezen a turnén sem volt ott Declan Burke (ex-Frost*), a csapat akkori énekese, de Collin akkoriban is kapcsolatban volt Wudstikkel, akit az Ayreon és a For All We Know révén ismert meg. A fiatal énekesnek kevés idő állt rendelkezésére, hogy megtanulja a műsort, de az akadályt sikerrel vette. A Dilemma ekkor közel állt ahhoz, hogy a régóta vágyott álmuk megvalósulhasson, de a következő év elején bekövetkező pandémia az elindult folyamatot egyszerűen elvágta…
Két év csend után 2023 januárjában a csapat bejelentette, hogy Wudstikkel és a szintén helybélinek számító Kristoffer Gildenlöw (ex-Pain Of Salvation, Kayak) basszusgitárossal mennek tovább, velük folytatják a harmadik lemezük írását.

Dilemma

Ahogy a mondás tartja: „Jó munkához idő kell.” Eddig kellett várni, hogy az a lemez, amit akkor emlegetett a zenekar, elkészüljön. Az a Dilemma, amit a ’Random Acts Of Liberation’ idején ismertem meg, nagyot lépett előre dalszerzésben. A ’The Purpose Paradox’ jól hallhatóan folytatja a korábban megkezdett progresszív stílust, ami a korai Dream Theater és a Spock’s Beard hatásait mutatja, de a Toto dallamosságával és dalközpontúságával egybegyúrva. Az új dalok esetében a ritmikai komplexitás bátrabb és ehhez jött még egy mögöttes történet is. A fiktív koncepció Neonról, a zenészről szól, akit mentora, Electra ráébreszti arra, hogy azok a dolgok, amiket keresünk, előbb találnak meg minket. Az útját kereső Neonnak magának kell rájönnie, hogy félelmeivel szembenézve térhet visza színpadra. A sztori végén ráébred arra is, hogy minden, amire vágyott, végig ott volt a közelében. De sikerül-e neki a múlt démonjait maga mögött hagyni?

A végeredmény szerintem különleges, mert a ritmikai brillírozás nem ment a zene rovására. A komplexitás, amit már a Sanctuaryben, vagy az I Am Neonban hallhatunk, iránymutató, de Wudstik énekének köszönhetően megmaradt benne az a könnyedség, amit tőle a For All We Know-ban is hallhatunk. Emellett persze nagyon komoly hangszeres munka folyik, amelynek egyértelmű motorja Collin. Az ő játéka viszi előre a dalokban hallható témákat, dobképleteinek aprólékossága lenyűgözött. Robin Z billentyűs is nagyszerű ötleteket hozott, a játéka mégsem hivalkodó, az említett két nagyszerű szerzemény után az Alliesben ismét tökéletesen működött ez a fajta tudatosság. A keleties hatású instrumentális részben Derek Sherinian szólózik. A zenészek és a vendégbillentyűs harmóniája, közös nyelve egyszerűen magáért beszél. A kiadvány utolsó dala, az Outer Light nagyszerű zárása a korongnak. Kristoffer basszusjátéka, Wudstik sejtelmes éneke tökéletesen tükrözi a történetben a lelki vívódást. A sokszínű, 10 perc feletti szerzemény sokféle zenei blokkot rejt magában, egyik helyen melankolikus, máshol a húzós riffek is előkerülnek.

Azokat sem éri csalódás, akik a Dilemma dallamos vonalát jobban kedvelik, a ’The Purpose Paradox’-on is kapunk kevésébé komplex dalokat. A Thunder és a Glow lettek a favoritjaim, de az elektrós hatású Cities is kellemes a fülnek. Ezeknek köszönhető, hogy a lemezen jól kitalált sorrendben váltakoznak a bonyolult és a könnyed dolgok. Kristoffer egyedi játékát pedig pár mozdulatból be lehet azonosítani.

Úgy látszik, azt az esélyt, amit a pandémia elvett a zenekartól, az idén visszakaphatják. A Dilemmáé a lehetőség, hogy november 24-én, a Dream Theater 40. évfordulós ünnepi műsora után odategyék magukat az amszterdami AFAS Live aréna közönségének. Kiváló alkalom arra, hogy a második lemeznél említett főnix ismét szárnyra kapjon.

Összegzés:

Az év egyik meglepetését szállította le a Dilemma az új lemezével. A ’The Purpose Paradox’ zeneileg nagyszerű élmény, de a hozzá tartozó történet is izgalmas. Ezen az albumon minden együtt van ahhoz, hogy a várva várt siker végre beköszönjön hozzájuk. Én szorítok nekik!

Pontszám: 9

Megjelenés: 2024
Kiadó: Butler Records / V2 Records
Stílus: progresszív rock / progresszív metál
Származás: Hollandia

Hivatalos hazai forgalmazónál kapható fizikai formátumok: 2 CD és 2 LP

Zenészek:

Jermain “Wudstik” van der Bogt – ének
Paul Crezee – gitár
Robin Z – billentyűs hangszerek
Collin Leijenaar – dob, ütőhangszerek, billentyűs hangszerek, programozás
Kristoffer Gildenlöw – basszusgitár

Derek Sherinian – billentyűs hangszerek
Mark Lettieri – gitár
Rich Mouser – gitár, ének
Dec Burke – gitár
Nando Eweg – billentyűs hangszerek

Dalcímek:

01. Sanctuary
02. I Am Neon
03. Electra
04. Thunder
05. Allies (közreműködik Derek Sherinian)
06. Not Enough Now
07. Glow
08. Cities
09. Outer Light (közreműködik Mark Lettieri)

Megosztás