Elérhetővé tették a legnagyobb videómegosztó platformon a ’Siess haza, vár a mama’ című dokumentumfilmet, amely az LGT tragikus körülmények között elhunyt gitárosának az életét mutatja be. Az alkotás csak február 16-ig tekinthető meg.
Barta Tamást a mai napig az egyik legjobb és legegyedibb stílusú magyar rockgitárosként tartják számon. A legendás zenész, zeneszerző és énekes által írt dalok – köztük például az Ő még csak most 14 – ma is a legismertebb magyar slágerek közé tartoznak. Barta Tamás 1974-ben, a karrierje csúcsán az LGT tagja volt, ennek ellenére váratlan lépésre szánta el magát: a zenekar amerikai turnéja közben úgy döntött, hogy nem tér vissza Magyarországra. Elvette feleségül amerikai turnémenedzserüket, és új életet kezdett. Cserben hagyta zenésztársait és leginkább az őt hazaváró özvegy édesanyját, Editet. A korabeli törvények alapján „hazatérés megtagadásának bűntettét” követte el, amiért Magyarországon letöltendő börtönbüntetésre és teljes vagyonelkobzásra ítélték.
Édesanyja halála után fogadott lánya, Judit talált 12 darab audiokazettát, ezeken levelezett egymással anya és fia Barta Amerikában töltött nyolc éve alatt. Barta Tamás Los Angeles-i otthonában kazettára mondta édesanyjának szóló gondolatait, majd a kazettákat Magyarországra küldte, ahol Edit a válaszait rögzítette kazettára, majd postára adta. A kazetták megrázóan intim, őszinte és drámai beszélgetéseket tartalmaznak az egymástól több mint tízezer kilométer távolságra, két különböző világban élő édesanya és fia között. A hangfelvételek egy fojtogató anya-fia kapcsolat legmélyebb bugyraiba engednek betekinteni, miközben megismerjük a hazáját elhagyó, amerikai álomban hívő tehetség küzdelmeit az új világban, és kommunista érzelmű édesanyja magányát és elszigeteltségét a szocialista rendszerben. Kirajzolódik a ’70-es évek Magyarországa és Amerikája között feszülő óriási ellentét, anya és fia szenvedélyes beszélgetései filozófiai és erkölcsi magaslatokba érnek. A kommunizmusban vakon hívő Edit replikázik fia Amerikát és a kapitalizmust dicsőítő szólamaival. Történetükben az idő előrehaladtával váratlan fordulatok következnek. Edit heroikus küzdelme az útleveléért, majd amerikai útja, és az azt követő küzdelmek egy megható és drámai kapcsolat legmélyére engedik be a nézőt, olyan részleteket mutat be a film, amelyet eddig senki sem ismerhetett. Ki volt ő valójában? Hogy ért véget az amerikai álma? Az izgalmas és fordulatokban bővelkedő dráma közben a néző megismeri Barta Tamás amerikai környezetét, barátait, meggyilkolásának egykori gyanúsítottját, magyar menyasszonyát, és még sosem látott koncertfelvételeken láthatja a máig az egyik legnagyobb magyar rockgitárosnak tartott Bartát.
A film ingyenesen, reklámok nélkül elérhető a YouTube-on február 16-ig.
Megnéztem a filmet, részben szerintem egy nagyon brutális korrajz arról a korról, de igazából ez szerintem ma is aktuális egy csomó családban, ahol a gyerek külföldre ment dolgozni/élni. Sajnos jól látszik, hogy kormányok, korszakok jönnek-mennek, ez a dráma az igazi magyar tragédiája minden kornak.
szvsz szerintem tök egyértelmű, hogy mi történt vele, csak az nem, hogy miért öngyilkosságnak zárták le az ügyét
Nekem is furcsa, mert emlékszem, annak idején a magyar sajtó tényként kezelte, hogy lelőtték.
A magyar sajtó nyilván azért közölte tényként, hogy sugallja azt, hogy a gonosz nyugaton így jár az, aki disszidál.
Hááát, nem tudom, ha az ő fejükkel próbálok gondolkozni, szerintem egy öngyilkossági hírnek itt ezerszer nagyobb propagandaértéke lett volna. Az, hogy lelövik, az olyan vadnyugati romantikus, és hát Istenem, pechje volt, rosszkor volt rossz helyen… De az, hogy, kiment a szépreményű ifjú, aki az ország egyik legjobb gitárosa volt, otthagyta az ország egyik legmenőbb zenekarát, hogy majd nyugaton húúú mekkora karriert csinál, és aztán ennyire szarul érezte magát a hanyatló nyugaton, hogy a végén a halálba menekült… akkora demagógiát lehetett volna erre gyártani, mint ide Lacháza.
Kint meg nyilván azért zárták le öngyilkosságnak, mert úgy egyszerűbb volt…
igen, ebben is van igazság. (mármint mindkét hozzászólásodban, csak az elsőre nem találtam válaszlehetőséget. 🙂 ) nem emlékszem az akkori propagandagépezet működésére, azon kívül, hogy nagyjaink képe előtt kellett felvonulni május 1-én, szóval nem tudom miért hagyták ennyiben a dolgot, akár pro, akár kontra. mindenesetre nagy kár érte.
Kimagasló korrajz,példa értékű dokumentumfilm.
Egy dvd megjelenést támogatnék mint vásárló.
Mérhetetlenül fel vagyok háborodva. Nagyszerű zenész és tehetség volt a Barta,de itt hagyta a szarban az anyját egyedül, 4 hónappal az apja halála után, majd pár évvel később – amikor az anyja számon kéri, hogy miért hagyta egyedül – Kaliforniából, a jólétből osztja az észt az anyjának, aki egy 14. kerületi lakásban tengődik. Szégyelleni kellett volna magát a tettéért.
Megjegyzem ez semmit nem von le a szakmai kiválóságából.
A halála egyébként nem volt öngyilkosság. Ez egyértelműen lejön ebből a filmből ki. A Fekete Barnának a szeme sem áll jól, vastagon benne van a keze.
@Apacapaca: “….majd pár évvel később – amikor az anyja számon kéri, hogy miért hagyta egyedül – Kaliforniából, a jólétből osztja az észt az anyjának, aki egy 14. kerületi lakásban tengődik. Szégyelleni kellett volna magát a tettéért.”
Szerintem szégyellte ő magát baromira – épp ezt próbálta palástolni azzal, hogy nyomta ezt az elb.szott süket dumát…
Legalábbis nekem ebből, meg egyéb visszaemlékezésekből (zenésztársak, roadok, stb, melyeket máshol olvastam, LGT könyv, A rock napszámosai, stb.) úgy tűnik, hogy ő egyszerűen ilyen volt…
Ja, és egy kiigazítás:
“Elvette feleségül amerikai turnémenedzserüket, és új életet kezdett. ”
Legalábbis ahogy én tudom (és ahogy a könyvben írják), Carol egyáltalán nem a turnémenedzserük volt, hanem Jimmy Millernek, a kint megjelent lemezeik producerének a titkárnője.
Nekem ő nem mondott semmit -koromnál fogva/azután születtem, hogy megölték-, de végigmenve pár felvételén, azt kell mondjam, tényleg nagy zseni volt a fazon. Nem tudom, honnan szedte le a témáit, de le a kalappal előtte és igy szerintem értem is a motivációját.
“Nekem ő nem mondott semmit -koromnál fogva/azután születtem, hogy megölték-”
Izééé, ezt mire válaszoltad? Szerintem valamit félreérthettél.
Semmire sem válaszoltam 🙂 új komment volt!
Ja, bocs 🙂
Azt a “nekem ő nem mondott semmit” mondatrészt nem fogtam 🙂 Merthogy gyanítom, hogy közülünk itt ő senkinek se nagyon mondhatott semmit (ha mégis, akkor az illető ne tartsa magában). Én is csak négy éves voltam, amikor elment…
Én 4 éves voltam, amikor dobbantott. Próbálom felidézni az akkori LGT-s koncertélményeimet, de sajnos nem megy:)
@Apacapaca: Akkor ezexerint egyidősek vagyunk? 🙂 (1970)
Egy korosztály vagyunk (69 december), de nyilván nekem is későbbre datálódik az első Loksi emlékem: az első LGT dal amire emlékszem, hogy szólt otthon a Teslán az a “Ha a csend beszélni tudna” volt. És ez minimum ’76. Persze akkor még nem tudtam, hogy ki az előadó. 🙂
@Dzsordzs főemlős: Én először, azt hiszem, a rádióban hallottam a Szólj rám, ha hangosan énekelek -et, de még Kovács Katival (amit ugye szintén az LGT kísért a lemezen, ráadásul még Bartával). És aztán amikor később a tévében láttam már az LGT-vel, akkor emlékszem, hogy megdöbbentem, hogy “de hát ezt egy néni szokta énekelni” 🙂
De akkoriban én is sok dalukat hallottam (Elfelejtett szó, A Kicsi a Nagy az Artúr és az Indián, Tiltott gyümölcs, Fiú), de persze én se tudtam, hogy kik ezek, csak tetszettek nagyon ezek a dalok.
Igen, a Kovács Katis Szólj rám… is megvolt. 🙂
Az első műsoros kazi amit megvettem később az “Azalbummm” lett. Imádtam, azóta is. Persze azóta cd-n van meg, amin több dal van, mert a kazetta nem dupla volt, mint a lemez. Állandó lakó a telefonom is, a többi LGT lemezzel együtt. 🙂
Első LGT-s emlék? Valamikor a 80-as évek elején, 10-12 évesen. Akkor nyílt ki a csipám zeneileg:)
Én mindenről lemaradtam, még a zseni nevét sem ismertem pedig ha más nem kortörténetnek tényleg drámai példa. Így a keresővel próbáltam némileg pótolni az űrt. Ez a cimbora totál mást állít, mint a film felvezetője. Szerinte vastagon kápszeres volt adóságokkal és ez okozta a halálát is. https://zene.hu/20090101_az_ev_interjuja_ezert_kellett_meghalnia_a_legendas_magyar_zenesznek__barta_tamas_izgalmas_elete