Januárban jelent meg a Flower Kings ’Live In Stockholm 2025’ című kiadványa CD-n, amely pár napja már vinylen is kapható. Roine Stolttal egy hirtelen adódott lehetőséget kihasználva beszélhettünk.

Roine Stolt

? Először is köszönöm a lehetőséget. Vártam, hogy beszéljünk, mert a ’Live In Stockholm 2025’ nagyon tetszett.

? Örülök én is, hogy beszélhetünk, tudod ez a dolgom [nevet]! Láthatod, épp a stúdióban dolgozom, még talán hallhattál is pár hangot.

? A ’Love’ albumhoz kapcsolódó turné első állomásán készült a koncertanyag. Mennyi felkészülésre volt szükség, hogy rögtön az első bulit fel tudjátok venni?

? Sokra, de az az igazság, hogy ezt az egyetlen show-t rögzítettük. Bátor dolognak éreztem, de itt adottak voltak a megfelelő feltételek, és a turné után tudtam meg, hogy végül csak ezt az egyet vettük fel. Először aggódtam, mert a sportolóknak is kell idő ahhoz, hogy jó teljesítményt nyújtsanak, és a turnék elején még szoktak lenni olyan gondok, amik a végén már olajozottan működnek. Miután meghallgattam a felvételt, azt mondtam, hogy nem is lett rossz. Tudod, én régimódi vagyok, nekem a fizikai kiadványok jelentek valamit, azokat szeretem hallgatni. Van néhány kedvencem, akinek van nagyon jól sikerült koncertlemeze: az Allman Brothers ’At Fillmore East’ vagy a Genesis ’Live’ albumára gondolok. Ezekhez méltóan mi is igyekeztük odatenni magunkat és a legjobb teljesítményt nyújtani.

The Flower Kings

? A nyers felvételről mi volt a zenekar többi tagjának a véleménye? Támogatták, hogy kiadjátok?

? Tudod, Hasse [Fröberg] és Michael [Stolt] már nagyon rég zenél velem, ők a Flower Kings megalapítása óta mellettem vannak. Együtt meghallgattuk, nekik is tetszett, de Mirko [DeMaio] és Lalle [Larsson] – a két friss tag – is jónak érezte.

? Először csak szerzői kiadású CD-ként lehetett kapni az anyagot. Milyen visszajelzéseket kaptatok róla?

? Nem túlzok: nagyon jókat. Ezt a zenét egy szűk réteg szereti, de ők nagyon. Én kicsit aggódtam, hogy nem lett elég kemény a műsorunk, mert mégiscsak egy rockzenekar vagyunk dobbal, erősítőkkel, stb., és vannak emberek, akik az ütősebb dolgokat szeretik. Örülök, hogy mégis sokan megvették a webshopunkból, ez minket igazolt.

? Hogyan kerültél kapcsolatba a Construction Recordsszal?

? Őszintén szólva, ők kerestek meg engem, már nem is emlékszem melyik lemez kapcsán. Azért szeretek kiadókkal dolgozni, mert megkönnyítik a dolgom, mert hiába van saját webshopom, de nem tudom mindenki igényét kiszolgálni. A világ rengeteget változott, a kiadó segítségével a világ bármelyik pontjára el tudnak jutni ezek a kiadványok. Vannak, akik CD-n, vannak, akik vinylen veszik meg, amit hallgatni szeretnének. A ’Live In Europe 2023’ vinylverzióját például nagyon szerették.

The Flower Kings

? A vinylváltozat elkészítését felügyelted, vagy szabad kezet adtál nekik?

? Teljesen szabad kezet kaptak. Már régóta ismerem a kiadó vezetőjét, szereti ezt a fajta zenét. Minden egyes kiadvánnyal elégedett voltam, amit ők gondoztak, így az első pillanattól rájuk tudtam bízni a dolgot. Nagyon fontos, hogy a segítségükkel világszerte ott vannak a polcokon a lemezeink.

? Ezek szerint az Inside Out Musickal is együtt tud működni a kiadó?

? Nagy örömömre igen. A régi időkben a saját kiadómon keresztül jelentek meg az albumaink, aztán jött az Inside Out Music. Velük is egyeztetni kellett, először nemet mondtam a szerződésükre, aztán ez később megváltozott. Azóta, hogy a Sonyhoz tartoznak, sok minden más lett, így könnyű dolgom van, és azzal tudok foglalkozni, amit szeretek csinálni. Az új technológiákkal, például hogy mobilon is meg lehessen hallgatni az anyagainkat, ők törődnek. Nemrég egy repülőúton így hallgattam zenét, de én inkább a hagyományos dolgokat preferálom, nekem még a letöltés is újdonság, talán 4-5 alkalommal fordult elő, már azt is elfelejtettem, mit hallgattam meg így.

? Ha már említetted a repülőutat, nemrég Kanadában járt a Flower Kings, ahol Neal Morse-szal együtt léptetek fel. Elképzelhető, hogy lesz újabb közös turnétok?

? Teljes mértékben, Neallel nagyszerű kapcsolatban állok, 1997 óta dolgozunk együtt, ő akkor még a Spock’s Beard tagja volt. Legutóbb egy éve, Neal új zenekarával léptünk fel. Nem jut eszembe a nevük…

? A Resonance?

? Igen a Resonance az [Neal Morse & The Resonance]. Nagyszerű srácok, meg minden, és tetszett a koncertjük. Neallel dolgozni élmény, így bármi előfordulhat.

? Mit gondolsz, a Transatlantic fog még valaha együtt dolgozni?

? Mi már öregek vagyunk [nevet]. De komolyra fordítva a szót, a Transatlantic működésében mindig is a naptárak egyeztetése volt a legnagyobb probléma. Most, hogy Mike [Portnoy] ismét a Dream Theaterrel turnézik szerte a világban, meg Pete [Trewavas] is elég sokat van úton a Marillionnal, illetve Neal és én is csináljuk a saját dolgainkat, nem látjuk azt az idősávot, ami mindegyikünknek jó lenne. De van még egy aspektus, ami szintén bizonytalanná teszi a folytatást. A Transatlantic működése alatt megírtunk négy jó albumot – számomra legkedvesebb az utolsó –, ezeket ha meghallgatod, ugyanazt a magas színvonalat hozzák, én pedig nem szeretnék ebből a minőségből lejjebb adni. Nagyon nehéz együtt dolgozni, ha csak ilyen rövid időt vagyunk együtt, de a személyes válaszom az, hogy sose mondom azt, hogy sose. Meglátjuk, hogy alakul a jövő, de nem vagyunk már fiatalok, és könnyebb együtt dolgozni egy olyan zenekarral, amiben benne élsz.

The Flower Kings

? Épp erre szerettem volna kitérni. A Flower Kings most csinál? Folytatjátok a ’Love’ turnéját vagy új album következik?

? Mielőtt beszéltünk volna, épp az új Flower Kings-lemezen dolgoztam. Van egy teljesen felvett anyagunk, amihez már csak kis utómunka hiányzik, például néhány basszussáv kiegészítése, de van ezenkívül pár készülőben lévő dalunk is.

? Folytatódik az utóbbi két anyagon hallható rövid dalos szerkezet most is vagy ismét hosszabb, akár dupla kiadványra számíthatunk?

? Igazából egyik sem. Ez most teljesen más lesz, mint a korábbiak. Van egy olyan dalunk, ami 27 perc körüli, meg van egy 20 perces, de írtunk két rövidet is. Ez a készülő albumunk erről a két epikus tételről fog szólni, és ha minden jól megy, az év vége felé akár meg is jelenhet.

? Nagyon köszönöm, hogy beszélhettünk.

 

Készítette: karpatisz
Fotók: Pascal Sauriat és Construction Records

Megosztás