Angra: Secret Garden

írta Csemény | 2015.02.02.

Megjelenés: 2015

Kiadó: earMUSIC

Weblap: http://www.angra.net

Stílus: Progresszí­v power metal

Származás: Brazí­lia

 

Zenészek
Fabio Lione - ének Kiko Loureiro - gitár Rafael Bittencourt - gitár, ének Felipe Andreoli - basszusgitár Bruno Valverde - dobok Vendégek: Simone Simons - ének (6.) Dorothee Pesch - ének (8.)
Dalcímek
01. Newborn Me 02. Black Hearted Soul 03. Final Light 04. Storm of Emotions 05. Violet Sky 06. Secret Garden 07. Upper Level 08. Crushing Room 09. Perfect Symmetry 10. Silent Call
Értékelés

Az Angrát már a kezdetektől fogva kifejezetten kreatív és a kísérletezéstől sem visszariadó társaságként tartjuk számon. Az eddigi alkotásaik közül talán az ’Aurora Consurgens’ és a ’Holy Land’ voltak azok a lemezeik, amelyeken zeneileg a legmesszebb kalandoztak. A Kiko Loureiro, Rafael Bittencourt alkotta gitárosduó mind André Matosszal, mind Edu Falaschival az oldalán mindig is érezhetően törekedett arra, hogy muzsikájukat egyedivé tegyék. Ez nem kis fegyvertény, főleg a sablonbandák révén belterjességre hajlamos power metal színtéren.

Ami a ’Secret Garden’-t illeti: az életművétől egyik leginkább elütő, progresszív stílusjegyekkel legjobban átitatott, és egyben az egyik legkiválóbb lemezét csinálta meg az Angra, annak ellenére, hogy a végeredmény több szempontból sem volt borítékolható. A 2010-es évek elején – bármennyire is fájó ezt kimondani – több sebből vérzett a banda, hiszen Edu Falaschi hangja olyannyira megkopott, hogy nemcsak koncerteken, de még a stúdióban is csak árnyéka volt egykori önmagának, az ’Aqua’-n pedig már kezdtek mutatkozni a fáradtság jelei. Különösen szkeptikus voltam Ricardo Confessori dobos megüresedő helyét illetően, de a Kiko szólóprojektjéből érkező Bruno Valverdén végül nem nagyon találtam fogást.

A lemezt indító Newborn Me címe a zenekarra is illik: rögtön az intro első gépies mozzanatai is új irányt feltételeznek, a szinte már megszokott akusztikus latinos dallamok sehol, a kamarazenekar csak a háttérben. Két szám – a Black Hearted Soul és a Perfect Symmetry – kivételével nyugodtan búcsút is mondhatunk az 1/16-os, duplalábdobos power vágtáknak is, és ne várjunk neoklasszikus tekeréseket sem, hiszen zömmel középtempós számokat és balladákat kapunk. A tempó mellett a mélyebb hangtartományok is hozzájárulnak az eddigieknél jóval komorabb hangulathoz. Fabio Lione személyében a korábbi pacsirtáktól, André Matostól és Edu Falaschitól eltérő stílusú frontember vette át a stafétabotot. Különösen szembetűnő, ahogy koncerteken a régi Angra számok például a Carry On  magas hangjaival bánik: az Andrétól és Edutól megszokott technikás felhajlítás helyett Lione erőből és torokból tolja ki a hangokat egy nazgulsikolyt hallatva. Talán bölcsen is tette Kiko és Rafael, hogy egy kicsit konszolidálták az anyagot, és nem próbálják kivisíttatni a háromvonalas C-t, így jól sikerült a dalokat az énekesek hangjához idomítani.

Lione kiváló teljesítménye mellett a többi három énekes érdeme is megkérdőjelezhetetlen. A dalok szöveg nélkül is beszélnek, a négy karakter pedig dramatikus hangulatot ad a konceptlemez egészének, mintha az album egy színházi darabnak íródott volna. A legnagyobb részt Lione vállalta magára, aki mellett Simone Simons is kamelotos hangulatot csempész a progresszívebb dalokba. Doro Mama pedig az énekes szerepet is magára vállaló Rafael Bittencourttal duettezik a Crushing Roomban, aki az Avantasiából ismerős énekes-gitáros Oli Hartmann stílusához hasonlóan kelt életre egy Lionénál ércesebb karaktert.

Az Angra életműben rengeteg stílusból találunk merítést, mint például a jazz, hard rock, a brazil folklór (ami ráadásul kétirányból, a latin és az őshonos dallamvilágból is megközelíthető), vagy a neoklasszika, ám a ’Secret Garden’-en  a legerősebben a progresszív hatások érhetők tetten. A lemez egyik csúcsteljesítményén, a Storm of Emotion-ön is látszik, hogy a brazilok nagyon szeretik a Dream Theatert, ugyanis a dal refrénje igencsak hajaz a DT Wither-jére a ’Black Clouds’-ról. Egyébként ahogy Felipe Andreoli bontott akkordokkal kezdi a balladát, az gyilkos, akárcsak az Upper Levels nyitánya törzsi dobokkal kiegészítve. A másik szintén zseniális ballada, a Secret Garden időtlensége és könnyedsége kísérteties, akárcsak a Violet Sky acélos riffjeit olykor feloldó melankóliája és kórussal megtámogatott lezárása.

A kőkemény, szeletelős, néhol már groove-ba hajló témákat gyakran viszi tovább Felipe a bőgőjén, miközben a gitárduó a billentyűkkel kel versenyre. Tetten érhető Roy Z hatása, aki a ’Secret Garden’ mellett számtalan albumon működött közre producerként is, például a Sepultura, a Helloween lemezein, vagy épp Rob Halford és Bruce Dickinson szólóanyagain. És láss csodát, a sötétebb atmoszférához passzolva, tökéletesen dörren meg a lemez, hiszen akár a Newborn Me-t, akár a Final Lightot, akár az Upper Levelt hallgatva a riffek leviszik az ember fejét. Mivel Fabio Lione a stúdióban mellőzte a sokszor túlartikulált, erőltetett énekstílusát, csak egyetlen zavaró tényezővel kellett megküzdenem a játékosság és az optimizmust sugárzó hangulat hiánya mellett. A ’Secret Garden’ komorsága és a számok sokszínűsége ellenére a lemez elsőre homogénnek tűnik, főleg a korábbi alkotásokhoz képest. Viszont összességében szinte minden szinten sikerült előrelépnie az Angrának.

Pontszám: 9

Legutóbbi hozzászólások