Korpiklaani: Manala

írta MMarton88 | 2012.08.31.

Megjelenés: 2012

Kiadó: Nuclear Blast

Weblap: http://www.korpiklaani.com

Stílus: Folk metal

Származás: Finnország

 

Zenészek
Jonne Järvelä - ének, gitár Kalle "Cane" Savijärvi - gitár Matti "Matson" Johansson - dob Jarkko Aaltonen - basszusgitár Juho Kauppinen - harmónika Tuomas Rounakari - hegedű
Dalcímek
01. Kunnia 02. Tuonelan Tuvilla 03. Rauta 04. Ruumiinmultaa 05. Petoeläimen Kuola 06. Synkkä 07. Ievan Polkka 08. Husky Sledge 09. Dolorous 10. Uni 11. Metsälle
Értékelés

Nyilván nem lenne kerek ez a 2012-es esztendő, ha nem kapnánk tőle is egy új Korpiklaani albumot. Kicsit már talán hiányzott is, hogy nem hallhatom Janne gyönyörű, érzelemdús hangját, a csapat „lélegzetelállítóan virtuóz” gitárszólóit, és „tartalmas, emberi érzelmeket megindító” szövegeit. Mármint persze, király dolog, ha egy csapat sok lemezt készít, de Korpi-ék munkamániája azért már egy kicsit Ossian-i túlzásnak tűnik, pláne úgy, hogy az utóbbi lemezek azért valljuk be, nem rengették meg a fémzene templomának kolosszális tartópilléreit.

Szóval nem vártam sokat az új Korpiklaanitól, de láss csodát, ezúttal egy kicsit összekapták magukat! Nofene! Ha rápillantunk a diszkográfiára, akkor abban talán egyetérthetünk, hogy a banda fénykora a 2000-es évek közepe felé tehető, mondjuk a ’Voice of Wilderness’, ’Tales Along This Road’ érára. Aztán – nekem legalábbis úgy tűnt az interjúk alapján – Janne ráunt, hogy mindenki csak olcsó lakodalmas rocknak tartja a művészetüket, és megpróbálta egy kicsit erőszakosan beleszuszakolni a muzsikába az értékeket, meg a mondanivalót... ami szerintem a végeredmény rovására ment. Gyanítom, mostanra már beletörődtek hőseink, hogy soha nem fogja őket senki a finn vagy a lapp kultúrával történő alapos ismeretbővítés miatt hallgatni, és kicsit újból próbálnak helyet szorítani a vadabb, lazább folkslágereknek (bár tegyük hozzá, hogy a 'Manala' is a finn mitológiával foglalkozik, de ez az egyszeri rockert nem hiszem, hogy befolyásolná).

Talán éppen ezért, a ’Manala’ meglepően erős! Mármint nem kell azért eksztázisba esni, nem írtak egy új alapművet, de az utóbbi lemezek kissé nyögvenyelős erőltetettsége, és a dalok jellegtelensége nem annyira meghatározó eleme az összképnek, mint korábban! A lemez angol, illetve finn nyelven is megjelent, én inkább az utóbbi verzióval barátkoztam, lévén, hogy a népies elemekhez ez jobban passzol. Meg különben is, csak szebb nyelv a finn, mint a dögunalmas angol.

Hála az égnek, relatíve sok a tempósabb, táncra hívó nóta! Ezek közül egyértelmű csúcspont a Levan Polka, mely a pár évvel ezelőtt internetes mémként sikeres karriert befutott finn dalocska metalosított újraértelmezése, egész egyszerűen hibátlan. De az Uni, vagy a nyitó Kunnia hallatán is hamar mosolyra derül, és táncra perdül az egyszeri rocker. A vidám, tempós folkslágerek közé került két ballada is, ezek közül talán az akusztikus, nyugisabb Synkka a megkapóbb, s noha néhány dal üresjárat szagú, az epikusabb Metsalle, vagy a klipes Rauta hallatán biztosan nem fognak szomorkodni a folkrockerek. A felállással kapcsolatban annyi változás történt, hogy a hegedűs Hittavainen helyére egy új arc, Tuomas Ruonakai került, de ember legyen a talpán, aki erre a játékstílus alapján rájött volna. És talán pont ez az egyik bája ennek a csapatnak. Nincs itt szó semmi komolyságról, vagy technikai brillírozásról. Laza, fülbemászó, dallamos, népies rockzene szól, egyszerű, mint az egyszeregy, mégis élvezetes, és könnyed kikapcsolódás, ha az ember szeretne egy kicsit elrugszkodni a bánatos hétköznapok világából. Szerencsére azért a folk metal színtér kitermelt magából pár sokkal „értékesebb”, komolyabb, és mélyebb mondandóval rendelkező bandát, mint a Korpiklaani, így a lehetőség mindenkinek adott, hogy komolyabban elmélyüljön ebben a stílusban. Ami viszont biztos, hogy a vidám, bulizós folk egyik zászlóvivője továbbra is ez a finn csapat marad.

Pontszám: 7.5

Legutóbbi hozzászólások