Forbidden: Omega Wave

írta Mike | 2011.01.27.

Megjelenés: 2011

Kiadó: Nuclear Blast

Weblap: http://www.myspace.com/forbidden__evil

Stílus: thrash metal

Származás: USA

 

Zenészek
Russ Anderson - ének Craig Locicero - gitár Steve Smyth - gitár Matt Camacho - basszusgitár Mark Hernandez - dobok
Dalcímek
01. Alpha Century 02. Forsaken At The Gates 03. Overthrow 04. Adapt Or Die 05. Swine 06. Chatter 07. Dragging My Casket 08. Hopenosis 09. Immortal Wounds 10. Behind The Mask 11. Inhuman Race 12. Omega Wave
Értékelés

 Ilyenkor látszik, mennyire öregszem, és mennyire szalad az idő! Jön egy visszatérő Forbidden-korong, én pedig aláások az emlékeimben, hol is, mikor is hallottam először a banda nevét… és tessék! Valamikor ’92 körül édesecsém hozzám vágta a ’Twisted Into Form’-ot egy pult alatt átmásolt TDK-kazettán, hogy urambocsá’, hallgassam már meg, ez mindent visz, én meg a rangidős státuszomból azonmód összetöpörödve, pironkodva ismertem be, hogy róluk bizony még nem hallottam… Nem állítanám, hogy a jófajta US-thrash megváltoztatta volna az akkori életemet, de a későbbiekben is szívesen be-betettem az ominózus albumot; ez a fajta komplex, fifikás, hogy azt ne mondjam progresszívebb thrash muzsika mindig is közelebb állt hozzám, mint Sodom-, Destruction-féle „favágó-iskola”.

A kaliforniai brigád a kilencvenes években is igyekezett úszni a grunge-, majd a pop-punk-árral szemben (kiadtak két lemezt – a ’Distortion’-t ’94-ben és a ’Green’-t ’97-ben –, amelyek egyes vélemények szerint egy „jobb világban” akár ’…And Justice…’-kaliberű klasszikussá avanzsálnak), de nem úszták meg – a Forbidden ugyanis beadta a kulcsot. Jó tízévnyi csendes pihenőt követően azonban visszatértek, koncerteztek erre-arra, aztán egy bombaerős anyagot tettek le a fémasztalra, imígyen hozzájárulva ahhoz, hogy 2010 lazán megkapja a Thrash Metal Éve dicsjelzőt! Jóllehet a Big Four nagy dobása sem volt kismiska, a klasszikus thrash (értsd: kb. ’86-’91-ig) ízeket főként olyan fene jól sikerült korongok hozták vissza a köztudatba, persze modernebb köntösbe bugyolálva, mint az ’Exhibit B: The Human Condition’ az Exodustól, a ’Relentness Retribution’ a Death Angeltől vagy a – számomra mindközül a legnagyobb! – ’The Evolution Of Chaos’ a Heathentől. (No persze kicsit sarkítottam, hiszen nem tavaly kezdődött ez a retro-tsunami, a jelenlegi thrash metal reneszánsznak jóval korábban megágyaztak olyan ifjú titánok – nem egyszer más műfajok felségterületéről átevezve –, mint például a Trivium, a Shadows Fall vagy akár a Bleeding Through…)

Egyébiránt jómagam azt gondolom, ha az igazság ideát van, a Forbidden legkésőbb 1990-ben, a már említett ’Twisted Into Form’-mal kis túlzással eléri a Slayer népszerűségét, mondom ezt úgy, hogy mint tudjuk, az eladott albumok száma nem feltétlenül jár kéz a kézben a magas nívóval; pedig az akkori Forbidden-gárda (is) micsoda nevekből – tehetségekből! – állt, elég, ha Paul Bostaph dobost említem, róla tudjuk, hol kötött ki aztán, vagy Russ Andersont, aki a mai napig itt énekel, és mondjuk James Riverát leszámítva a thrash-trubadúrok zömét megeszi reggelire (Tom Araya lenne az előétel!), hallgasd meg az elsőlemezes Follow Me-t vagy a Priest-féle Victim Of Changes-átiratot! Ennyit erről.

Az aktuális Forbidden-felállás is van olyan erős, mint amaz volt, itt például most Steve Smyth pengeti a húrokat, ő nem akárki ám, megfordult a Death-ben meg a Nevermore-ban is többek közt, ez mi, ha nem tökéletes referencia (nem mintha ilyesmire volna szüksége), és hát Russ is kiemelkedő produkciót nyújt, noha az utóbbi időben inkább rémhírek szállingóztak a koncertteljesítményét illetően – bizakodó vagyok, hogy nem csupán gonosz stúdiótrükk van a háttérben. A ritmusszekció meg aztán elitklub, nem is ragozom. Van itt tehát minden jó, mint egy rendes bolhapiacon, aki egykoron szerette a csapatot, annak garantált a hatvanpercnyi önfeledt vigyorgás, a többiek meg úgysem számítanak: sajnos azt súgja a szimatom, hogy így a thrash-hullám lecsillapodásakor újabb hívek már nem fognak kopogtatni az ajtón, bár ne legyen igazam. Nem is gond amúgy, az undergroundnak sokkal őszintébb a bája (mondom ezt úgy, hogy pár hasábbal feljebb még a meg nem értettség miatt ríttam, haha!).

Az ’Omega Wave’ borítója a debütáló ’Forbidden Evil’ frontképére hajaz, magyarul ugyanolyan vicikvacak, mint az, ennél bosszantóbb dolgot azonban ha akarnék sem tudnék kiemelni, maga a lemezanyag ugyanis nagyon rendben van, ahogy a hangzás is: ha az információm nem csalnak, a Nagy Andy Sneap bábáskodott a matéria felett, mondanom sem kell, az album úgy szól, ahogy illik! A dalcsokor pedig felettébb izgalmas: a speed metal-szeletelések éppúgy megtalálhatók (Forsaken At The Gates; Adapt Or Die; Omega Wave), mint az összetettebb, nehezebben emészthető számok (Dragging My Casket; Inhuman Race), de a Swine például egy többnyire középtempós, sötét kontúrral megfestett szerzemény hidegrázós Nevermore-hangulattal és Ripper Owens-es énektémákkal. Természetesen az óriási dallamokban tobzódó jövendőbeli koncertfavoritok sem maradhattak el, ilyen a Hopenosis vagy az Immortal Wounds, amely utóbbiban Anderson megszólalásig Ozzy-szerű „nyávogásai” sem veszik el kedvemet.

Noha a Heathen tavalyi, bődületesen nagy mestermunkáját némileg erősebbnek érzem, az ’Omega Wave’ így is a 2010-es esztendő egyik legízletesebb falatja, amelyet majd tíz év múlva lehet bőszen mutogatni a gyerkőcöknek, hogy „lám, lám, 1990-nel nem ért véget ám a thrash-korszak, fiacskám!”

Pontszám: 8

Legutóbbi hozzászólások