V. Alhana Tábor, MátraFüred-sástó, 2007.07.6-8., I. nap: Nightquest, Ladyi, Gyöngyvér, Iron Maidnem, SABATON
írta Tomka | 2007.07.23.
Idén 5. alkalommal került megrendezésre a családias hangulatáról, baráti árairól, és a hazai metal élet eddig még ismeretlen, ám ígéretes, illetve nívós zenekarait felvonultató programjáról "elhíresült" Alhana tábor, amely ezúttal a 3 jellemző közül az egyiket felülírta... ...ám reméljük, hogy végérvényesen! Ugyanis ezúttal két külföldi együttes is fellépett az újfent a Mátrában lezajlott 3 napos fesztiválon, mégpedig a februárban hazánkban már egyszer fergeteges koncertet adó Sabaton, illetve a számunkra az Amon Amarth előtti vendégszereplése miatt szintén ismert viking metál banda, a Tyr. Ennek megfelelően az egész rendezvény a profizmus egy magasabb lépcsőfokára lépett: végre korrektnek mondható promócióval sikerült bereklámozni a tábort, hogy minél többen látogassanak el a nyár egyik üde színfoltját képező non-profit rendezvényre. Azonban pont emiatt tartottam kicsit tőle, hogy az Alhana tábor is lassan "kinövi magát", mint a Sziget, ám úgy néz ki, hogy szerencsére ettől nem kell félni - továbbra is az a családias, baráti légkörű fesztivál, amelyet a szervező Alhana zenekar és barátaik, rokonaik és az önkéntesek önzetlen szívből csinálnak, azért, hogy mindenki felhőtlenül jól érezhesse magát egy hétvégén keresztül a friss hegyi levegőn. Mindehhez még a non-profit jelleg miatt pénztárcakímélő, mondhatni "egyetemi" árak is hozzájárultak, ráadásul idén a pofátlanul olcsó sör mellett (180 Ft) még napi egyszeri meleg étkezésről is gondoskodtak, elfogadható ár mellett (makaróni, babgulyás, stb.).
Továbbá a tábor jelleg lehetőséget ad a zenekartagokkal való "ismerkedésre", ugyanis biztosítja azt a fajta közvetlenséget, amikor zenész és rajongó egy sör mellett elbeszélgethet, amiről kedve tartja - ráadásul mindezt a külföldi zenekarok is "kihasználták", hogy összehaverkodjanak a magyar metál fanatikusokkal. Az első nap a fő attrakciók mellett a tribute bandák jegyében telt, a 11 fellépőből 5 együttes szentelte produkcióját egy elismert külföldi banda munkássága előtti tisztelgésnek, mint például a 3 napos mulatságot megnyitó Nightquest, akik (mint az nevükből könnyen kitalálható) a Nightwish - most már talán mondhatni, hogy korszakalkotó - dalait adták elő. Az együttesnek ez volt a 3. fellépése, és ez sajnos meg is látszódott a produkción: gyakoriak voltak a mellényúlások, illetve az énekes lány sem volt túl meggyőző - eleinte. De idővel szerencsére valamelyest belejött a meglepően fiatal tagokból álló banda: épp ezért mondom, hogy aggodalomra semmi ok, sok gyakorlás és több fellépés után bizonyára méltón fogják képviselni Tuomasékat hazánkban. Az őket követő Ladyi - akármilyen meglepő - egy Lordi tribute, viszont ha jól tudom, csak alkalmi formációról van szó. A tagok azonban már nem "alkalmi zenészek", többek között két Alhana tag is fent állt a deszkákon, hogy hozzájáruljanak a koncert fényének emeléséhez, de a többiek sem ma kezdték a zenélést. Ennek megfelelően igazi örömzenélés folyt a színpadon, csak lazán, igazi rock n rollos attitűddel tolták le az ekkora számbelileg kissé meg növekedett közönségnek a szörnyek populáris slágereit. Sajnos hamar elmentem a koncertről, de a Would You Love A Monsterman?, a Hard Rock Hallelujah és a Devil Is A Loser című nóták biztos, hogy elhangzottak - reméljük, nem utoljára a Ladyi előadásában, hiszen ilyen "bulizenekart" igazi öröm hallgatni. (Sajnos a beöltözés elmaradt, pedig voltak erre vonatkozó ígéretek.) A nap első igazi meglepetését, és mondhatjuk, hogy az első "ütős" koncertjét a Gyöngyvér produkálta, amelynek agytrösztje Mazán "Mazi" Attila gitáros, aki mind a zenéért, mind a szövegekért is "felelős", amellett, hogy ő alapította a zenekart. Az együttes Orbán-Ducos Tamás énekes visszatérése óta kezdett igazán felívelő karrierbe - előtte a női énekkel operáló korszak nem hozta meg azt a kellő dinamizmust, ami jelenleg a banda fő erősségét adja. Ezzel párhuzamosan a Nightwish utánérzés is eltűnt zenéjükből szerencsére, és egy goth rockos irányba mozdultak el, ami alapján első hallásra hazai bandák közül talán a De Factoval lehetne párhuzamot vonni, ám a Gyöngyvér egy más aspektusból nyúl az ilyetén zenékhez: náluk nagyobb hangsúly helyeződik a komplexebb dalszerkezetekre, és a keményebb muzsikára, mindamellett természetesen, hogy a fő szerep a melankolikus dallamoké. Bevallom őszintén, első nagylemezük, a Lacrimosa első hallgatásra kissé elment mellettem, majd kellett neki még pár ahhoz, hogy jónak tituláljam, ám ez, hallva őket koncerten is, megváltozott - mégpedig igencsak pozitív irányban.
Az együttes elementáris erővel robbant be a színpadra, mégpedig a nagylemez nyitódalával, a zenéjük esszenciáját nyújtó Börtönben zárva-val. Már rögtön itt látszott, hogy Tamás hatalmas magabiztossággal mozog a színpadon, maximálisan átélve a zenét, ami nagyon fontos volt abban - pláne egy ilyen kora délutáni időpontban - hogy magával ragadja a közönséget, és belerántsa az "uránium univerzum" áradatába. Tamás produkciója, és a többi zenész lelkesedése adta meg azt a csipetnyi pluszt, ami ahhoz kellett, hogy igazán fantasztikussá váljon a Gyöngyvér zenéje. Mindemellett még az énekes frontemberi tevékenysége mellett se lehet szó nélkül elmenni, igazán jó hatást gyakorolt, hogy végig kereste és tartotta a kapcsolatot a közönséggel, a számok alatt és között egyaránt. Felhúzott szemöldökökre mindössze azon tény adhatott okot, hogy az együttes szintetizátoros nélkül állt fel, úgy látszik ezek samplerről mentek - egy igazi billentyűs mégiscsak jobban szólna, mint a számítógép, de így se volt túlzottan zavaró a hiány.
A programba bekerült két feldolgozásnóta is, a koncert két kritikus pontjára elhelyezve, hogy ügyes módon megnyerje magának a közönséget: a The 69 Eyes és a HIM slágereire a környéken bolyongó emberek is felkapták a fejüket, hogy "tiszteletüket tegyék" a színpad előtt. A feldolgozások, és az utánuk következő saját számok alkotta "kontraszt" miatt éreztem azt, hogy akad, amin még jobban csiszolni lehetne, mégpedig a fülbemászó dallamok terén. Szó se róla, így is nagyon jók az énektémák, csak hiányzik belőlük a zsenialitás azon szikrája, amely egyből bólogatásra késztetné az embert - hiába, minél jobb a produkció, annál szőrszálhasogatóbb a befogadói hozzáállás is. A setlist főként a Lacrimosa albumra épült, ugyanis a felét eljátszották, nagy örömömre - bizonyára a tagok is érzik, hogy ez már kiforrottabb zenét takar, mint a korábbi kislemezek. Sajnos ekkorra már kisebb csúszás is felhalmozódott, így az együttesnek idejekorán le kellett vonulnia a színpadról, ám a 2-3 lemaradt szám ellenére is a tábor egyik legjobb koncertjét adták, legalábbis számomra. Remélem, minél hamarabb láthatom őket újra egy koncerten, és nyugodt szívvel ajánlom mindenkinek az együttest, nemcsak a stílus kedvelőinek!
(A zenekar honlapjáról letölthető az összes demo/EP, illetve 2 szám a nagylemezről.) Setlist Börtönben zárva
The 69 Eyes: The Chair
Szivárvány glória
Sóhaj, hogy születhess
Pillangó város
HIM: Join Me In Death
Égboltnak Óceánt
Márvány léptek
Uránium univerzum Az első nap főattrakciója előtt Magyarország talán leghíresebb tribute bandája, a már évek óta sikeresen koncertező Iron Maidnem melegítette be a közönséget ezen a szeles napon - szokásukhoz híven a kellő profizmussal prezentálták a klasszikussá érett nótákat. Sajnos ezeknek az értékéből jelentős mértékben levont az egyszerűen borzasztó hangosítás: az első, illetve második sorban való tartózkodás után nemhogy órákig csengett utána a fülem, de ilyen torzan maximum szigetes koncertet hallottam szólni - szerencsére a helyzet a Sabatonra valamelyest javult, de még ott korántsem volt tökéletes ott sem. Ezáltal Kiss Zoltán - mint általában - fantasztikus produkciója is háttérbeszorult, bár igaz, hogy a gitárokhoz képest "jól" szólt az ének, ráadásul Zoli akkora erővel énekelt, hogy azzal sikerült javítania a kissé halkra kevert mikrofonon. Igaz, hangja nem kiköpött Bruce Dickinson, de kiváló heavy metal énekes, akinek torkából szinte minden hang kristálytisztán tör el, ráadásul ezt olyan vehemenciával, és intenzív színpadi mozgással kombinálja, ami már tényleg a nagy "öreget" idézi: mozdulataiban, gesztusaiban igyekszik teljesen lekopírozni Dickinson mestert. Természetesen a zenei szekció (Cserfalvi "Töfi" Zoltán - gitár, aki talán hazánk legjobb gitárosai közé tartozik, Bevíz Mihály - gitár, Boros Béla - basszusgitár, Urbán Gábor - dob, Hídvégi Áron - billentyű) is hibátlanul adta vissza a könnyűnek éppenséggel nem nevezhető muzsikát, ami azonban ilyen patinás zenekarnál már alapkövetelmény. Sajnos a koncert zenei oldalára nagymértékben rányomta bélyegét a hangosítás minősége, ám ezt a hangulat kellő felizzításával próbálták pótolni, ami ilyen dalok mellett könnyedén sikerült is: az olyan örökzöldeknek köszönhetően, mint a Run To The Hills, a Number of the Beast, a Hallowed Be Thy Name, a Wasted Years, a Prowler, az Evil That Man Do, vagy az újabbak közül a The Wicker Man rögtön beindították a közönséget - a Fear of The Darknál pedig elég volt annyit megkérdeznie Zolinak, hogy "elég sötét van már?", ahhoz, hogy mindenki megőrüljön pár percre - no, nem a félelemtől, hanem a szinte már kanonizálódott gitártémától. Az egyetlen, ami nem tetszett, az a Brighter Than A Thousand Suns előadása volt, ami nagyrészt a számmal kapcsolatos ellenérzéseimben rejlik, szerintem túl hosszú, és nem elég magával ragadó ahhoz, hogy jó koncertnóta váljék belőle, persze ízlések és pofonok...
Mindenesetre a Maidnem újfent kitett magáért, remélem legközelebb méltó hangosítással hallhatjuk majd őket, Magyarország egyik, ha nem a legjobb tribute bandáját. Az est, és az egész tábor fénypontját a Sabaton első "egész estés" magyarországi koncertje jelentette - azé a Sabatoné, aki a Primo Victoria és az Attero Dominatus lemezekkel egy teljesen új színt adott a másodvonalas power metal sajátos intenzitásának, speciális szövegvilága köré épülő imagenek, és nem utolsósorban ragadós-menetelős dallamainak köszönhetően. Nagyon szimpatikus volt a srácok részéről, hogy - mivel szinte az egész pénteki napot a tábor területén töltötték - közvetlenül, barátságosan reagáltak mindenfajta rajongói közeledésre, legyen az dedikálás, kézfogás, vagy egy sör elfogyasztása. Látszott rajtuk, hogy jól érzik magukat, és az is, hogy a magyar közönség maximális szeretettel fordul feléjük - csakúgy, ahogy a színpadról ezt "visszakaptuk": a koncert során Joakim Broden énekesnek sikerült tartalommal is megtöltenie az elkoptatott "szeretünk titeket", és "ti vagytok a legjobb közönség"-hez hasonló frázisokat. Ígéretet is tettek rá, hogy amint tudnak, visszajönnek újfent hazánkba (mint utólag megkérdeztem az egyik tagot, nincs konkrét terv még egyelőre, de elmondása szerint minden lehetőséget szívesen kihasználnak - azok után, hogy eljöttek vidékre pár száz embernek játszani, ezt készségesen el is hiszem nekik).
De ami a legfontosabb, hogy legalább olyan elsöprő erejű koncertet prezentáltak, mint anno a Grave Digger előtt, ahol bizony "befüstöltek" a nagy öregeknek rendesen. Ehhez azonban nemcsak őserőtől duzzadó, bombasztikus zenéjük járult hozzá nagymértékben, hanem annak előadásmódja is: még az is gyenge kifejezés, hogy látszódott rajtuk, hogy élvezik a zenét - inkább tapintani lehetett a zene okozta felszabaduló pozitív energiákat, amiknek maximum az tudott ellenállni, aki ekkorra már merev részegre itta magát. A színpadon az egész koncert alatt folyt az ökörködés, az egymásnak támasztott háttal való gitározás még a leggyengébb kivitelnek számított, hiszen volt itt minden vízlocsolástól kezdve, egymás gitárjába való "belenyúláson" keresztül, egészen számok közötti viccelődésig. Emellett még a színpadi produkcióra rátett egy lapáttal Joakim korábbról már ismert egyedi mozgásvilágával összekapcsolódó dinamikus előadásmódja, amely egy másodperc pihenőt sem engedélyezett a rászegeződő szemeknek - a hallójáratokat pedig a második világháborús riffek állították vigyázzba, amiknek refrénjeit nem lehetett nem teli tüdőből énekelni. A setlist nagy része a Primo Victoria és az Attero Dominatus albumokra épült, amikből a legszebb gyöngyszemeket válogatták ki, így igazi best of programot kaptunk, ami bizony erőteljesen igénybe vette a nyakizmokat: ilyen erős kezdés, mint a Panzer Battalion és a hatalmas refrénnel ellátott In The Name of God kettőse, ritkán fordul elő. Szerencsére később sem adtak alább a színvonalból: jött a Wishmasterre erősen hajazó refrénnel rendelkező Attero Dominatus, a középtempós, karlengetős Rise of Evil, a tempójával földbe daráló Into The Fire, valamint még több slágeres nóta, a közönség kedvenc Wolfpack, illetve a Purple Heart. A Metalizer albumról mindössze egy szám hangzott el, a nyitó Hellrider, ami a Burn Your Crosses mellett a lemez talán legjobb száma a maga kíméletlen riffjével és tempójával - azonban bizonyára ők is érzik, hogy ez a lemez nem éri el a másik kettő szintjét. Meglepetést ezúttal egy vadonatúj szám formájában kaptunk a készülő nagylemezről, amely a Masters of the World címet viseli, amelyet "csak itt, csak nekünk" játszottak el (Masters of Rockon se volt). Igen ígéretes nóta, középtempós szám mézédes refrénnel, igazi slágernóta - bár akkora "beindulás" nem volt tapasztalható alatta, mint a többi számnál, azért igen lelkesen fogadta a közönség ezt is: úgy látszik, ezek a srácok már nem nagyon tudnak hibázni. A ráadásban természetesen a banda überslágere, a Primo Victoria, és a klasszikus zenekarok előtti tisztelgésképp íródott Metal Crüe és Metal Machine medley-je hangzott el, amibe aztán mindkét fél beleadott apait-anyait. Amikor ezután levonultak a színpadról, még mindenki reménykedett a folytatásban, hiszen jönnie kellett volna még minimum egy nukleáris támadásnak. Sajnos a világbéke nevében ez elmaradt. Egész estés koncert? Hiába, nyáron rövidebbek az esték... A koncert ráadással együtt tett ki kb. 1 és negyed órát - azt hiszem, mindenki elhallgatta volna még ugyanennyi ideig a svéd srácok örömzenélését.
Szerencsére ez volt az egyetlen negatívuma a Sabaton második magyarországi koncertjének: egy profi banda profi produkcióját láthattuk, valószínűleg nem utoljára. Úgyhogy, prepare for nuclear attack - újra! Setlist Panzer Battalion
In The Name Of God
Rise Of Evil
Into The Fire
Attero Dominatus
Hellrider
Wolfpack
Purple Heart
Back In Control
Masters Of The World
A Light In The Black
--------------------------------
Primo Victoria
Metal Medley Tomka A képek az együttesek honlapjáról származnak.
Legutóbbi hozzászólások