"A Deep Purple-höz hasonló klasszikus zenekarokban gondolkodunk": Interjú Kovács Antallal, a FEZEN főszervezőjével

írta Tomka | 2014.07.29.

Ha fesztiválszezon, akkor már évek óta biztos pont a FEZEN az igényes rock és metal zene kedvelők körében. Uriah Heeptől Machine Headen át Dream Theaterig és Deep Purple-ig nemcsak hosszú, de változatos is az a fellépőlista, amit a székesfehérvári rendezvény alig pár év leforgása alatt felvonultatott. Az idei kínálattal sem vallottak szégyent, hiszen a FEZEN-en koncertezik először Magyarországon a Skid Row, Vinnie Paul Hellyeah nevű bandája és az egykori Whitesnake tagokból verbuválódott Snakecharmer is, amik mellé olyan nagy nevek sorakoztak fel, mint a Europe, a DestructionTarja Turunen, az Alestorm vagy az Ignite – a hazai élvonalról nem is beszélve. Az idei fesztivál újdonságairól, az alacsonyan tartott jegyárakról, a FEZEN sikeréről és a magyar fesztiválok bajáról a holnap kezdődő rendezvény főszervezőjét, Kovács Antalt kérdeztük.

Hard Rock Magazin: A korábbi évekhez képest milyen újdonságok várják idén a fesztiválozókat?

Kovács Antal: Nagy változás, hogy a kemping teljes egészében átkerült az Új Váralja soron az út túloldalára, ahol egy színvonalas, kb. ezer sátor befogadására alkalmas, részben fás-bokros kempinget alakítottunk ki. Egy-két zenekar részéről kaptunk olyan kritikát, hogy ugyan örülnek a jó hangminőségnek, de a színpadon nem történik semmi, ezért most már több díszvilágítással operálunk. Továbbá lett egy strandröplabdapályánk, egy plázsunk, és több civil szervezet is kint lesz a FEZEN-en, amelyek napközbeni programokat szerveznek. A fesztivál népszerű közlekedőjében, a Borutcában a tavalyi öt helyett idén tíz borászat lesz, ami azt jelenti, hogy a környékbeli borászok is felkapták a fejüket, és az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy a látogatók is szeretik a helyi borokat. Fehérvár nem olyan híres bortermelő vidék, mint Mór vagy a Velencei-tó környéke, ezért azt mondták, hogy Fehérváron nincsen jó bor. Pedig van, csak ki kell jönni és meg kell kóstolni. Még egy változás, hogy a tavalyi amatőr metal helyszín, a Gépház most nem színpadként funkcionál, hanem egy babzsákkal teleszórt, klímás, lounge zenés pihenőt alakítottunk ki a helyen. Arra készülünk, hogy a tavalyihoz hasonlóan 38-40 fokok lesznek, és akkor mindenki szeretni fogja ezt a helyiséget. A MediaMarkt Sátor oldalába is építettünk egy 45x30 méteres, L-alakú teraszt, amely körbe van rakva alumíniumhidakkal. Ezt összekötjük a sátorral, amin ún. lapvitorlák is lesznek, és ezek napközben kellemes árnyékot fognak szolgáltatni a fröccsözőknek és a sörözőknek.

„Szeretnénk, ha idén mindenki az Új Váralja sor felől közelítené meg a fesztivált”

HRM: A Mártírok útjának felújítása milyen nehézségek elé állítja a látogatókat?

KA: Fehérvárnak a Mártírok útja olyan, mint Budapestnek a 4-es metró volt: három vagy négy ciklust nyertek politikusok azzal az ígérettel, hogy meg fogják csinálni. Ez a felújítás most végre megtörténik, aminek nagyon örülünk, de ez azt jelenti, hogy jelenleg a vasútállomástól a FEZEN irányába a gyalogos forgalom elől is le van zárva a Mártírok útja. A vasútállomástól gyalogosan a Lövölde úton, az Erzsébet úton és a Zrínyi úton lehet lejönni a Mártírok útjára, ahol ki lesz építve egy 200 méteres gyalogos folyosó, amely elvezet a fesztivál bejáratig, a vasúti hídig, ahol korábban is be lehetett jönni a FEZEN-re a város felől. A nehézségek miatt arra kérünk mindenkit, hogy lehetőség szerint használják a fesztiválbuszokat, amelyek 300 forintos jeggyel igénybe vehetők, és a helyi járatok megállóiban is felvesznek utasokat. Szeretnénk, ha idén mindenki az Új Váralja sor felől közelítené meg a fesztivált, mert a Mártírok útján parkolni sem lehet. A legközelebbi ingyenes parkolók a Budai úti Intersparnál és a Kórháznál vannak, négy, illetve nyolc-tíz perces távolságra, az Új Váralja soron viszont van egy lényegesen kényelmesebb, ezer autó befogadására alkalmas fizető parkoló.

HRM: A fesztiválon problémás helyszín szokott lenni a FEZEN Klub, amely a nagy hőségben kvázi kazánházként működik. Tudtatok javítani a klub szellőzésén?

KA: Vannak ventillátorok, amik keverik a benti meleg levegőt, és betettünk három elszívót a padlástérbe, amik kiszívják a meleg, párás levegőt, és remélhetőleg a kinti friss levegőt is beszippantják. Emellett teljes egészében lecsupaszítottuk a csarnokot, tulajdonképpen semmiféle berendezés nem maradt benne. A tavalyi fesztiválhoz képest kivettük az egyik távtéri dobogót is, hogy többen elférjenek a csarnokban. Bízunk benne, hogy ez is egy kényelmesebb helyszín lett.

HRM: 2012-ben a thrash metal köré építettétek a zenei kínálatot. Idén is volt hasonló törekvés, csak thrash helyett ezúttal dallamos/hard rockkal?

KA: A FEZEN kínálata 50 %-ban rock és metal, 50 %-ban pedig alternatív zene. A látogatók földrajzi helyzete is ilyen arányban oszlik el, a közönség egyik fele fehérvári, a másik fele az ország többi részéről vagy külföldről jön. Ráadásul a FEZEN 50 %-ban szól a fiataloknak és 50 %-ban az idősebb generációnak. Számomra elképesztően jó élmény volt 2010-ben a Uriah Heep vagy tavaly a Deep Purple koncert, ahova 60-70 éves emberek jöttek ki. Ők talán tíz éve nem is voltak szórakozni, de most Székesfehérváron lemehettek kvázi a kert végébe, és hallhatták Ian Gillant énekelni. Szeretném, ha a FEZEN olyan zenekarokat léptetne fel, amelyek ha országos szinten nem is, de Fehérváron mindenképpen kuriózumnak számítanak. Mondhatja bármelyik fesztiválszervező, hogy nem nagy dolog egy Europe koncert, de én úgy gondolom, hogy – legalábbis Fehérvár életében – igenis az. Szerettünk volna egyébként a Deep Purple-nél is nagyobb nevet hívni, de meg kellett torpannunk, mert a MÁV pálya jelen állapotában erre sajnos nem alkalmas. Véges az infrastruktúra, szűkös a hely, vannak balesetveszélyes tribünök, régi ’60-as, ’70-es évekbeli felépítmények, omló kerítések stb. A MÁV pálya rehabilitációja, ami talán jövőre várható, súlyos tízmilliókba kerülne, viszont fesztiválhelyszínként végtelenül szerethető, megvan a vadromantikája a vasúti környezettel, miközben egy füves-fás terület. Ráadásul a FEZEN a helyszínnek köszönhetően egy belvárosi fesztiválnak számít, olyan áron, amennyiért soha nem mehetnél be ilyen színvonalú produkciók önálló koncertjére.

Ha jó az időjárás, talán idén is el fogjuk érni a tavalyi nézőszámot, annak ellenére, hogy a Europe nyilván kisebb név, mint a Deep Purple. A program kapcsán nem kaptunk kritikákat, bár egy-két thrasher szerint a 2012-es volt a nagyon jó év a Machine Head–Testament–Kreator–Sepultura felállással. Számunkra is az volt, mert annyira homogén volt a program, hogy nagyon magas volt a bérletesek száma. Azóta visszaesett ez a szám, mert a Deep Purple–Ákos páros és idén a Skid Row–Europe sem a vérmetalos rajongókat vonzza, de a FEZEN akár az amatőr, akár az élvonalbeli bandák szintjén helyet ad a keményebb metalnak is. Számomra kifejezetten nagy dolog, hogy a nulladik napon a Hellyeah játszik, Vinnie Pault legalább akkora élmény lesz Székesfehérváron látni, mint Ian Gillant. Kíváncsi vagyok, hogy egy szerdai napon, a Skid Row-nál vagy a Europe-nál azért frissebb és ropogósabb metal zene hogyan fog működni Székesfehérváron.

„Idén tárgyaltunk a Black Sabbath-tal, de az ő gázsijuk nem a mi szintünkön mozog…”

HRM: Mik voltak azok a Deep Purple-nél is nagyobb kaliberű zenekarok, amelyeket megpróbáltatok felhajtani?

KA: Nem akarok neveket mondani, mert tartunk attól, hogy a nagyobb fesztiválok lelőnek bizonyos ötleteket. A gazdagabb fesztiválok mindig erőből tárgyalnak, mert van hozzá pénzük és inkább megveszik pár ezer euróval drágábban az adott produkciót. Egy bizonyos szint után már kevesebb benne a szív, és több az anyagi érdek, de ez is ugyanolyan üzlet, mint bármi más. Mi a Deep Purple-höz hasonló klasszikus zenekarokban gondolkodunk, bár nyilván nem tudunk felnőni per pillanat az Iron Maidenhez vagy a Black Sabbath-hoz. Hozzáteszem, idén tárgyaltunk a Black Sabbath-tal, de az ő gázsijuk nem a mi szintünkön mozog, és ha még ott is lenne, akkor sem lehetne a MÁV pályára leszervezni. Ez a terület, még ha rendbe is van téve, maximum 15 ezer ember befogadására alkalmas. 15 000 emberrel, 5900 forintos jegyárakkal pedig nem lehet kigazdálkodni egy Black Sabbathot. Viszont jegyárat sem akarunk emelni, mert az önkormányzat azért ad kiemelt összeget évről évre a FEZEN-nek, és azért nyújt erkölcsi és egyéb segítséget is, hogy alacsonyan tartsuk a jegyárakat és minél nagyobb turisztikai értéke legyen a fesztiválnak.

HRM: A FEZEN-nek évek óta stabil szponzorai vannak, amit a színpadok elnevezéseiből is láthatunk, és ahogy említetted, az önkormányzat is támogatja a fesztivált. Hogyan lehet akkor még egy szintet lépnetek, hogy még nagyobb produkciókat tudjatok elhozni?

KA: Az első lépés mindenképpen a MÁV pálya felújítása. Ha ennek a területnek megnöveljük a befogadóképességét, akkor a beengedhető emberek számával tőkét lehet képezni. Ehhez kell egy nagyon jó produkció, amit az ember le tud kötni. Én azt szeretném elérni, amit a Wacken, vagyis akár egy picit magasabb jegyárral, de kizárólag bérletekből eltartani a fesztivált. Ott augusztus 3-án vége van a fesztiválnak és augusztus 5-én kirakhatják a jövő évi sold out táblát, mert tudják az oda látogató emberek, hogy milyen szintű programot lehet majd látni. Az lenne a legjobb, ha el tudnánk adni 15 ezer bérletet, ami egy olyan komoly tőkét jelentene, amiből már lehet koncertet szervezni. Csökkenthetnénk a színpadok számát is, mert nem feltétlenül normális dolog, hogy egy magyar fesztivál négy-öt színpaddal operál. Teljesen felesleges, mert a négy-öt színpadon minden egyes évben ugyanazokat lépteted fel a hazai zenekarok közül, 20-30 %-nyi rotációt leszámítva. Az amatőr bandák körében van a legnagyobb fluktuáció, őket lehet cserélgetni, mert minden jelentkező helyett van kétszáz másik. Ezt mutatja a „FEZEN-re Veled” sikere is, a három-négy hetes nevezési határidő alatt több mint 230 zenekar jelentkezett az ország minden részéből. Nagyon nagy előny, hogy a bejutott zenekarok már a válogatón és a fesztiválon is kapnak útiköltséget. Világéletemben rühelltem, ha egy tehetségkutatót nevezési díjjal hirdetnek meg. Ez már eleve megszűri a zenekarokat, hiszen ha Debrecenből idejön egy banda, az már alapból 30 ezer forint. Akkor egészen pontosan hogyan támogattad az amatőröket? Mi nyilván pénzt nem tudunk adni nekik, de talán azzal tudunk segíteni, hogy nagyszínpadon, várhatóan nagy tömeg előtt játszhatnak ezek a zenekarok. Reméljük, hogy tudnak élni a lehetőséggel, és az a pár ezer ember megszereti őket, és pár éven belül lesz belőlük egy olyan zenekar, amit akár a FEZEN Klubban is fel lehet léptetni. Saját magunknak kell gondoskodni a FEZEN Klub utánpótlásáról is, mert ezt egyetlen médium sem teszi meg helyettünk.

„Borzasztó, hogy a fesztiválok nagy része gyakorlatilag ugyanazokat a bandákat rotálja…”

HRM: Mennyire tartod veszélyesnek a hazai fesztiválok zenei kínálatának homogenizálódását? Nemcsak az adott fesztiválon belül ismétlődik évről évre a hazai kínálat, de lényegében az összes magyar fesztiválon ugyanazok a bandák lépnek fel.

KA: Szerintem ez butítja le a fesztiváliparágat. Nem szabad elfelejteni, hogy Magyarországon rengeteg fesztivál van a roséfesztiváltól a meggyfesztiválon át a rétesfesztiválig. A gasztronómiai fesztiválok, ahol nincsen belépő, a szponzorok és a pályázati pénzek révén fel tudnak léptetni gyakorlatilag prémium produkciókat. Nem tudok azzal mit csinálni, ha mondjuk egy Magna Cum Laude, ami nálunk a FEZEN-en a lakossági program miatt szombaton co-headliner a Quimby előtt, három hónappal korábban fellép a Velencei-tónál egy ingyenes szabadtéri bulin, mert egy ottani önkormányzat kifizette őket a pályázati pénzből. Miért ne csinálhatná meg? A fehérvári ember viszont hülye lenne eljönni 5900 forintért egy Magna Cum Laude koncertre, ha megnézhette nemrég ingyen. Borzasztó dolog, hogy a fesztiválok nagy része gyakorlatilag ugyanazokat a bandákat rotálja, de ennek egy oka van, mégpedig az, hogy nincs több zenekar. Persze nőnek ki új előadók a földből, főleg az alternatív rock színtéren, amikre mutatkozik is igény, de egy Ivan & The Parazolnak nincsen bevételgeneráló ereje egy Quimby-hez képest, és úgy pláne nem lesz, ha minden fesztiválon játszanak. Ugyanakkor minél több helyen kell játszaniuk ahhoz, hogy megismertessék magukat a közönséggel és pénzt tudjanak keresni. Mi is azért kezdtünk el elsősorban külföldi zenekarokat hívni a magyarok mellé, mert nem volt lehetőség olyan változatos programot kialakítani a magyar él- és másodvonalból, hogy meg lehessen úszni külföldiek nélkül. Én örülnék a legjobban, ha a FEZEN napi 10-15 ezer főt vonzana úgy is, hogy kizárólag hazai zenekarok lépnek fel. De ezt nem lehet megoldani.

Jó cimborám Sasváry Zoltán, a Vad Fruttik menedzsere, aki például nem vállalja el az összes fesztiválfelkérést, mert azt mondja, hogy azzal a saját zenekarát váltaná aprópénzre. Inkább megpróbál eseményt kreálni egy-egy fesztiválfellépésből. Ez nagyon fontos. Ha a Vad Fruttikot csak a FEZEN-en lehet látni, akkor aki szereti őket, az ki fog jönni. Ha csak a FEZEN-en lehetne látni a Tankcsapdát, akkor minden évben lenne Tankcsapda a FEZEN-en. De úgy, hogy három héttel előtte, 80 km-re van egy fesztivál, utána pedig egy Agárdi Popstrand, akkor mi benne a kuriózum? Hiába szeretem én is a Tankcsapdát, nem lehet minden évben elhozni őket. Létre kéne hozni egy szakmai egyeztető fórumot, ahol be lehet osztani a dolgokat, hogy mikor melyik fesztiválon milyen zenekar játszik. Mi is le tudunk mondani egy-két évre a Quimbyről, mert megvan az a helyettesítői háttér, hogy két-három kisebb, de hasonló műfajú zenekarral ki lehessen pótolni a nagy neveket. Nem normális az, hogy ebben az országban kb. ezer fesztivál van, és ezek nem kommunikálnak egymással. Ezzel saját magunk alatt vágjuk a fát.

Én mondjuk nem bántam meg, hogy a FEZEN nyitott a külföldi zenekarok felé, mert ez 2011-ben, 2012-ben és 2013-ban is kifejezetten jót tett a fesztiválnak. Óriási dolog, hogy fellépett nálunk a Dream Theater, a Machine Head, vagy pláne a Deep Purple. Reméljük, hogy eggyel feljebb tudunk majd lépni, de nem szeretném pumpálni a fesztivált és egy 50-60 ezres rendezvényt csinálni belőle, amelyen bármelyik pillanatban százmilliókat lehetne bukni. Ha a tavalyi szintet hozzuk minden évben, akkor azt mondanám, hogy azért megérte dolgozni. Nagyot kellett álmodni ahhoz, hogy a FEZEN tavaly életében először nyereségesen működjön, és adja az Isten, hogy az idei év is ilyen sikeres legyen.

HRM: Úgy legyen!

Készítette: Tomka

Legutóbbi hozzászólások