Az elmúlás és emlékezés számai - 10 dal Halottak napjára
írta P.A. | 2013.11.03.
November elseje Mindenszentek ünnepe, november másodika pedig a Halottak napja a keresztény világban, a megemlékezés napjai, amikor gyertyafénybe borulnak a temetők és elhunyt szeretteikre gondolnak az élők. Természetesen az elmúlás témaköre megannyi zenészt megihletett, sokan közülük személyes élményeiket próbálták egy-egy keserű dalban feldolgozni. Ezekből gyűjtöttünk össze most a kedvenceinket, valamint néhány érdekességet a Mindenszentek ünnepéről és a halottak napjáról.
10. Virrasztók: Gyász
Magyarország egyik legeredetibb zenekara egy szép népi hagyomány, a virrasztás köré építette művészetét, mely az otthon ravatalozott halott éjszakai őrzése a temetésig, általában egy vagy két éjszakán át. Oka részint a halottól való félelem, részint a halott tisztelete. Az egész ország területén elterjedt szokás volt; általában a rokonok, komák, ismerősök, szomszédok mennek virrasztani, de bárki mehet, meghívás nélkül. Az esti munkák befejezése után kezdődik a virrasztás télen öt-hat óra felé, nyáron hét óra körül. Régebben hajnalig, az utóbbi időkben éjfélig virrasztottak. A halott körül többnyire a nők imádkoznak, beszélgetnek, énekelnek a virrasztás vezetőjével az élen. A férfiak és esetleg a rokon fiatalok a pitvarban vagy a másik szobában beszélgetnek; kártyázással, mesemondással, játékkal töltik az időt.
A Virrasztók munkásságából bőségesen lehet szemezgetni a témához kapcsolódó dalokból, ezek közül az egyik legszebb a ’Memento Mori!’ című lemezük egyik csúcspontja, a Gyász, amely egy romantikus, szomorú történetet mesél el.
9. Black Label Society: In This River
Halottak napjának hetét a halottak hetének is nevezik. Ezen a napon szokás a sírok megtisztítása, feldíszítése és a gyertyagyújtás. A néphit szerint ilyenkor hazalátogatnak a halottak: a gyertyák fényénél a „véletlenül kiszabadult lelkecskék" újra visszatalálhatnak a sírba, nem kísértenek, és nem nyugtalanítják az élőket.
Dimebag Darrell, a Pantera egykori gitárosa 2004. december 8-án vesztette életét három másik emberrel együtt, mikor egy korábbi tengerészgyalogos, Nathan Gale ámokfutásba kezdett a Columbusban megrendezett Damageplan koncerten. Zakk Wylde rá emlékezik ezzel a balladával.
8. P. Box: A zöld, a bíbor és a fekete
A Mindenszentek napja után következő napot, Halottak napját 998 óta tartják november másodikán. Ez az ünnep összefügg azzal a századvégi szorongásos hangulattal, mely 1000-re várta a világvégét. Ilyen elképzelések mellett igyekeztek a halottakkal „jóban lenni", az elhunytak szellemeivel jó barátságba kerülni. A sírokon gyertyát gyújtottak, hogy „szegény, fázós lelkek annak fényénél melengethessék magukat".
Radics Béla, a magyar rockzene legendás alakja 1982. október 18-án hunyt el. Sírkövét a rockzenészek zenélték össze, sírfelirata: „Minden idők legnagyobb magyar gitárosa. Legyen neki könnyű a föld!” A P.Box örökzöld slágere neki állít emléket.
7. Anathema: One Last Goodbye
A néphit szerint azért kell megszépíteni a sírokat, hogy a halottak szívesen maradjanak lakhelyükben. Mivel sokáig úgy tartották, hogy a halottak ilyenkor hazalátogatnak, ezért sokfelé szokás volt, hogy számukra megterítettek, kenyeret, sót, vizet tettek az asztalra. Egyes vidékeken a temetőbe vitték ki az ételt, s a sírokra helyeztek belőle, a maradékot pedig a koldusoknak adták.
Vincent Cavanagh édesanyja elvesztése után írta ezt a megrázó erejű dalt, mely máig az Anathema egyik legjobbja.
6. Metallica: To Live Is To Die
Egy néphit szerint, aki virágot szakít a sírról, azt elviszi a halott. Az égő gyertyát nem szabad más sírra tenni, mert annak a halottnak a bűne, akinek a sírjáról elvették, átszáll a másik lelkére. Többfelé úgy tartották, hogy Mindenszentek és Halottak napja közti éjszakán a halottak miséznek a templomban, és amíg a harang szól, hazalátogatnak szétnézni. Ezért minden helyiségben lámpát gyújtottak, hogy az elhunytak eligazodjanak a házban.
Cliff Burton emléke előtt a Metallica egy majdnem teljesen instrumentális dallal adózott az ’...And Justice For All’ című lemezén. A To Live Is To Die vége felé hallható rövid beszéd második fele Clifftől származik, ami végül a sírfelirata lett. „Cannot the kingdom of salvation take me home.”
5. My Dying Bride: For My Fallen Angel
A szegedi tájon egészen a legújabb időkig a hagyományőrző családok már Mindenszentek ünnepén fehér üres kalácsot szoktak sütni. Régi szegedi polgárasszonyok mézzel vonták be a tetejét. Jellegzetes alsótanyai alakjában fonadék, amelyet perecbe foglaltak bele. Ez a Mindönszentök kalácsa, másként kúdúskalács, amelyet délután sírjaikhoz igyekezve, a temető kapujában várakozó koldusoknak osztogattak azzal a kéréssel, hogy ők is emlékezzenek meg a család halottairól. A koldusok könyörgését a régi szegedi hagyomány különösen foganatosnak tartotta. A Tápén sütött, briós formájú kis fonott kalácsnak kúdústuborék a neve.
Az angol My Dying Bride ezzel a dallal, melyben William Shakespeare sorai is helyet kaptak, a világ egyik legszomorúbb siratóját alkotta meg.
4. Nevermore: Forever
A göcseji Pórszombat faluban a halottért mindenki maga szokott harangozni, mégpedig annyi verset, ahány halottja van. A harangláb körül ilyenkor összesereglenek, és várakoznak, hogy mikor kerül rájuk a sor. Más göcseji helyeken e napon sütnek-főznek, nagy lakomát csapnak. Egész éjfélig szól a muzsika. Ez talán a régi engesztelő toroknak csökevénye. A vidám hangulattal nyilván a hazajáró lelkeket akarják megtéveszteni.
Warrel Dane-t egykori barátnője egy vallásos csoport miatt hagyta el. Miután a lány csatlakozott a szektához, nyoma veszett, többet senki nem hallott róla. Ekkor kezdődtek Warrel rémálmai, melyekben látta, amint kedvese vízbe fullad.
3. Karthago: Requiem
Annak a hétnek, amelyikbe Halottak napja is beleesik, a szegedi nép ajkán halottak hete a neve. Ilyenkor a régi öregek nem szoktak kint a szántóföldön dolgozni, földmunkát végezni. Helyette őröltettek, kukoricát morzsoltak, szalmát hordattak a szérűből. Ez a hagyomány napjainkban a lehetőségek szerint már csak halottak napjára korlátozódott. Jellemző régebbi hiedelem, hogy aki halottak napján földmunkát végez, azon hóttetöm (atheroma) támad. E kegyeletes tartózkodásban eredetileg a halottak, hazajáró lelkek haragjától való szorongó félelem nyilatkozott meg.
A Requiemet egy tragédia után írta Szigeti Ferenc, aki egy korábbi interjúban így emlékezett vissza a történtekre:
„1981, Székesfehérvár, a Könnyűfémmű sportcsarnoka. Baromi sok – kb. 2500 – ember, zsúfolásig tele a csarnok. Vége a koncertnek, kiürül a terem. Egy srác ottmaradt fekve a földön. Nem volt szokatlan jelenség, előfordult, hogy valaki többet ivott, aztán elaludt ott, ahol éppen volt. Mi ezalatt az öltözőben voltunk, nem tudtunk semmiről. Úgy jöttek be szólni, hogy a srác rosszul lett, kórházba kellett szállítani. Másnap letelefonáltam Fehérvárra a kórházba, hogy tájékozódjam, az orvos közölte: a fiú halott, megállt a szíve. A földön fekve még meg is taposták, de akkor már nem élt. Leírhatatlan megdöbbenés lett úrrá mindannyiunkon. Az akkori sajtó úgy adta le a hírt, hogy a Karthago koncertjén halálra tapostak egy fiatalt. Délelőtt telefonáltam, még aznap este megírtam a Requiemet – a dallamot és a szöveget is. Pár nappal később elvittem a zenekari próbára, nekik nem nagyon tetszett. Húzták a szájukat, hogy nem elég rockos! Annyit azért sikerült elérnem, hogy a Budai Ifjúsági Park nyitó buliján, legalább egyszer játsszuk el a dalt. A hatás leírhatatlan: először félperces, döbbent csend, utána hatalmas ováció. Onnantól kezdve nem lehetett kihagyni, minden koncerten követelték a nótát.”
2. Queen: The Show Must Go On
Hegyszentmárton baranyai magyar falucska, temploma nincs. A halottakért végzett esti könyörgés után a férfinép a harangtorony körül szokott gyülekezni, ahova a közeli házakból már rőzsekévéket hordtak össze. Meggyújtották, hatalmas lángokban lobogott, mintha a purgatórium tüze lett volna. Közben minden férfi a családjáért harangozott egy verset. Így is több óráig hangzott a harangszó.
A Queen 1991-es ’Innuendo’ című lemezének záródalát Freddie Mercury betegsége utolsó szakaszában énekelte fel, amikor már annyira eluralkodott rajta a gyilkos kór, hogy járni is alig bírt. A dal utal Mercury közelgő halálára, de örök érvényű üzenetet hordoz: a show-nak folytatódnia kell!
1. Locomotiv GT: Egy dal azokért, akik nincsenek itt
Sajátos újabb szokás, hogy a hősök emlékművénél este a négy világtáj irányában négy koporsóforma rácsozatot állítanak fel. Az ismeretlen, messze sírokban porladozó katonák emlékezetére hozzátartozóik gyertyát gyújtanak, és e rácson helyezik el.
Presser Gábor és Adamis Anna dala az LGT 1971-es debütáló albumán jelent meg. Megható sorai és gyönyörű szomorkás dallamai emelik a rocktörténelem legszebb dalai közé.
Készítette: Pálinkás András
Kép: Karancz Orsolya
Legutóbbi hozzászólások